Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Badanie zagrożenia powodziowego

Badanie zagrożenia powodziowego fotolia.pl

Samorządy 7 województw objętych Programem Bezpieczeństwa Powodziowego Dorzecza Środkowej Wisły otrzymały od wojewody mazowieckiego ankietę, która jest jednym z narzędzi zbierającym informacje o stanie bezpieczeństwa powodziowego na terenie objętym Programem.

Ankieta porządkuje wiedzę na temat istnienia terenów zagrożonych powodzią, ich przeznaczenia w gminnych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz stan ich obecnego zagospodarowania i ewentualnie powadzone inwestycje.

Autorzy ankiety zaczynają się od generalnego pytania, czy na obszarze gminy znajdują się obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi: bezpośrednio i pośrednio. Następnie te same pytania dotyczą dwóch grup: terenów zagrożonych bezpośrednio i terenów zagrożonych pośrednio: czy w przypadku terenów bezpośredniego/pośrednego zagrożenia powodzią obowiązują dla nich mpzp? Czy przynajmniej część tych terenów jest przeznaczona do zabudowy? Jeżeli tak, to jaki rodzaj zabudowy przewidywany jest na tych obszarach? Czy na terenach nie objętych mpzp dokonywana jest zabudowa w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Trzecie cześć pytań dotyczy prowadzonych bądź planowych działaniach. Czy na zabudowanych terenach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi prowadzone są aktualnie działania mające przeciwdziałać skutkom ewentualnej powodzi, np. naprawa lub budowa wałów; sporządzanie mpzp, w których wprowadzony będzie zakaz dalszej zabudowy lub takie zasady i warunki zabudowy, które chronić będą przed negatywnymi  skutkami powodzi; akcje uświadamiające (np. rozpowszechnianie informacji o możliwych, negatywnych skutkach powodzi, sposobach zabezpieczania itp.). Jeżeli nie są prowadzone żadne działania, to jakie byłyby pożądane z wyżej wymienionych?

Program Bezpieczeństwa Powodziowego Dorzecza Środkowej Wisły zainicjował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Ma to być wieloletni program zabezpieczenia przeciwpowodziowego, obejmujący obszar Dorzecza Wisły Środkowej, od Zawichostu do stopnia wodnego we Włocławku, leżący w granicach niemal 7 regionów. - Przy pracy nad dokumentem bardzo ważny jest dla nas szeroki udział zarówno samorządów lokalnych, jak i organizacji społecznych, ponieważ oprócz inwestycji infrastrukturalnych do wykonania jest wielka praca edukacyjna, zarówno uświadamiająca mieszkańców, jak i decydentów lokalnego systemu planowania przestrzennego – mówi Aleksandra Czyżewska, koordynator całego Programu i jednocześnie pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego. Wdrożenie Programu będzie finansowane z budżetu państwa w ramach specjalnej rezerwy, z funduszy ochrony środowiska, a także ze środków Unii Europejskiej. Do jesieni br. mają powstać założenia, a przez następne dwa lata właściwy dokument o perspektywie do roku 2030, przewidujący konkretne rzeczowe inwestycje o wielomiliardowej wartości. Program zostanie opracowany we współpracy wojewodów i marszałków województw oraz środowisk naukowych i organizacji pozarządowych, pod auspicjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Środowiska.

Niedz., 29 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża