Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pedałuj i płyń. Dobry pomysł na podniesienie atrakcyjności miasta

Pedałuj i płyń. Dobry pomysł na podniesienie atrakcyjności miasta fotolia.pl

'Warszawski Węzeł Wodno-Rowerowy „Pedałuj i płyń” (bike & sail) – etap I'  to projekt, który pozwoli na uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej stolicy, połączenie ścieżek rowerowych z komunikacją wodną i uruchomieniu nowych atrakcji dla mieszkańców i turystów.

Projekt znajduje się na liście  Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym, jako jeden z kluczowych. Umowa przedwstępna dla projektu została podpisana w marcu 2010 roku. Projekt trwał będzie do końca 2012 roku, przy czym większość rzeczowej realizacji przedsięwzięć ma potrwać do czerwca 2012 r. Wartość całej inwestycji wynosi ok. 77 mln zł, a kwota dofinansowania to 17,85 mln zł.

Przedmiotem projektu jest utworzenie produktu turystycznego w oparciu o usługi transportu alternatywnego: żeglugi śródlądowej i komunikacji rowerowej. Obejmuje modernizację i przebudowę lewobrzeżnego bulwaru Wisły, budowę zespołu fontann multimedialnych, budowę szlaku rowerowego, wyposażenie plaż miejskich oraz rewitalizację Portu Czerniakowskiego.

Wybudowana zostanie  promenada na lewobrzeżnym bulwarze Wisły, na odcinku od Podzamcza do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, wzdłuż której będzie biegła droga rowerowa. Umocnienie nadbrzeża umożliwi cumowanie statków i łodzi. Zjazdy będą dostosowane do rowerów i wózków osób niepełnosprawnych. Elementem projektu jest także zespół fontann multimedialnych. W maju br. otwarto Multimedialny Parku Fontann na terenie Skweru I Dywizji Pancernej-Podzamcze. Na terenie przebudowanego skweru możliwe jest teraz organizowanie widowisk „światło – woda – dźwięk” w zamkniętym obiegu wody.

Główną atrakcją parku fontann będą tańczące w rytm muzyki strumienie wody z synchronizowanych i podświetlanych dysz oraz utworzony z mgły ekran wodny, na którym wyświetlane będą projekty filmowe i laserowe. Specjalnie dla dzieci powstała sucha fontanna, oddalona od centralnej części i umieszczona w strefie zadrzewionej. Projekt przewiduje również budowę szlaku rowerowego od podwarszawskich Łomianek do Konstancina-Jeziorny, o długości prawie 27 km. Szlak stanowić będzie element Wiślanej Trasy Rowerowej z Wisły do Gdańska, Szlaku rowerowego EuroVelo E2 Galway/Irlandia–Moskwa/Rosja i Eurovelo E11 Ateny/Grecja –Nordkapp/Norwegia oraz Szlaku bursztynowego w systemie dróg rowerowych Greenways.

Odtworzone mają zostać również trzy plaże na prawym brzegu Wisły. W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt sportowo-rekreacyjny (m.in. wyposażenie boisk, siatki do gry, piłki, leżaki). Modernizacja Portu Czerniakowskiego polega na doprowadzaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej do nadbrzeża. Pozwoli to na wykorzystanie sportowo-rekreacyjne rzeki.

Wt., 31 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna