Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co w maju w Parlamencie Europejskim?

Co w maju w Parlamencie Europejskim? fotolia.pl

Sesja PE plenarna w skrócie.

W 61. urodziny UE deputowani przypominali, że Europa nie jest czymś danym nam bezwarunkowo, dlatego ciągle musimy o nią dbać. Majowa sesja plenarna rozpoczęła się od wzruszających uroczystości, ale nie zabrakło na niej także trudnych tematów politycznych i gospodarczych. Eurodeputowanych odwiedził też nietypowy gość, a strona PE na Facebooku została zaatakowana przez zwolenników syryjskiego reżimu.

Absolutorium budżetowe. Parlament zajmował się absolutorium budżetowym za 2009 r. Postanowił wstrzymać się z decyzją dotyczącą Rady, Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Kolegium Policyjnego. W UE to właśnie Parlament wydaje absolutorium.

Schengen. Po tym jak Francja i Włochy wystąpiły o przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych sytuacji przyglądał się PE. Większość eurodeputowanych była przeciwna kontrolom na terenie strefy Schengen. Część jednocześnie wzywała do lepszej kontroli przepływu imigrantów.

Etykietowanie odzieży. Alergicy ucieszą się z nowych przepisów przyjętych przez Parlament. Na metkach będą w końcu obowiązkowe informacje o zawartości naturalnych futer czy skóry, na które wiele osób jest uczulonych.

Szybki internet - dla wszystkich już w 2020 r.? Nieużywane lub czy zwolnione częstotliwości radiowe mogą być wykorzystane m.in. do zapewnienia dostępu do internetu. To może być bardzo dobre rozwiązanie dla terenów wiejskich, gdzie internet przez radio będzie łatwiejszy do udostępnienia.

Profil PE na Facebooku zaatakowany. W nocy z wtorku na środę profil PE na Facebooku został dosłownie zalany tysiącami wiadomości zamieszczonych przez zwolenników obecnego reżimu w Syrii. Akcję przeprowadzono tego samego dnia, którego deputowani dyskutowali nad sytuacją w Syrii na posiedzeniu plenarnym i zażądali nałożenia ostrzejszych sankcji na ten kraj.

Nie dla homofobii. Parlament ponownie podkreślił jak bardzo jest zaangażowany w walkę z dyskryminacją na podstawie orientacji seksualnej. "Każdy ma prawo być inny" - podkreślał przewodniczący PE Jerzy Buzek.

Ambasador bezpieczeństwa. Legendarny kierowca Formuły1 Michael Schumacher odwiedził Parlament by zainaugurować kampanię ONZ poświęconą bezpieczeństwu na drogach. Prosił deputowanych o propagowanie inteligentnych systemów bezpieczeństwa w samochodach.

Sarajewo. Czy to miasto ma szansę zostać Europejską Stolicą Kultury w 2014 r.? Eurodeputowani apelowali w czwartek by rozważyć kandydaturę Sarajewa na zasadzie wyjątku - choć nie jest miastem UE, ani kraju kandydującego do Unii. Mimo wielu tragicznych wydarzeń, które dotknęły Sarajewo w XX wieku, to zachowało ono swój wielokulturowy charakter. Zdaniem posłów przyznanie tego tytułu "pomoże pochować duchy przeszłych podziałów".

Klonowanie. Po tym jak nie powiodły się negocjacje pomiędzy Parlamentem a Radą dotyczące nowych rodzajów jedzenia deputowani zabiegają o wprowadzenie zakazu produkcji żywności ze sklonowanych zwierząt i ich potomstwa. Europosłowie wezwali Komisję Europejską do jak najszybszego przedstawienia nowego projektu przepisów w tej sprawie.

Źródło: Parlament Europejski

Sob., 21 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka