Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Strategia „Sprawne Państwo 2011-2020” - konsultacje

Strategia „Sprawne Państwo 2011-2020” - konsultacje fotolia.pl

Uregulowanie relacji wójta z radą, analizę funkcjonowania powiatów i rozważenie stworzenia samorządowej izby parlamentu – zakłada strategia "Sprawne Państwo 2011-2020’ przygotowana przez rząd. Do 12 maja potrwają konsultacje projektu.

MSWiA rozpoczęło 8 kwietnia konsultacje społeczne do projektu strategii "Sprawne Państwo 2011-2020". Potrwają one do 12 maja br. W konsultacjach społecznych mogą wziąć udział m.in. jednostki samorządu terytorialnego, partnerzy społeczni i gospodarczy oraz każdy, kto prześle wypełniony formularz z uwagami do projektu dokumentu.

Projekt strategii jest dokumentem określającym cele i kierunki działań, jakie należy podjąć, aby podnieść sprawność i efektywność państwa do 2020 roku.

Strategia zakłada, że Polska w 2020 r. będzie państwem:

  1. o funkcjonalnej strukturze organizacyjnej państwa (m.in. zakłada racjonalne wykorzystanie środków publicznych, porządkowanie struktur organizacyjnych);
  2. ze skutecznym zarządzaniem i koordynacją (w takich obszarach jak m.in. finanse, zarządzanie kryzysowe czy ochrona ludności);
  3. z dobrym prawem (tworzenie przyjaznego dla obywateli i przedsiębiorców prawa, poprawa jakości stanowionego prawa, wdrożenie rozwiązań przyczyniających się do wzrostu konkurencyjności polskiej jurysdykcji, likwidacja barier administracyjnych, wzrost aktywności obywatela w procesach rządzenia i debacie publicznej, szerokie wykorzystywanie nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych);
  4. z efektywnymi systemami ochrony praw obywatela (w obszarach takich jak: polityka zagraniczna – m.in. wzmocnienie i ułatwienie kontaktu ze służbą konsularną polskiemu obywatelowi za granicą, likwidacja nadmiernej biurokracji; ochrona praw i interesów konsumentów; ochrony zdrowia – w tym poprawa dostępności i jakości usług zdrowotnych, poprawa zarządzania informacją medyczną, usprawnienie rozliczania świadczeń zdrowotnych, rozwój transplantologii, promowanie honorowego krwiodawstwa; dostępności i jakości usług publicznych – w tym nowoczesne zarządzanie usługami publicznymi, szersze wykorzystanie doświadczeń sektora prywatnego (biznesu) i ośrodków akademickich; dostęp do pomocy prawnej – w tym szerszy dostęp do bezpłatnej pomocy i informacji prawnej, wzrost dostępności do usług i zawodów prawniczych);
  5. ze skutecznym wymiarem sprawiedliwości i prokuraturą (kompleksowa reforma wymiaru sprawiedliwości oraz usprawnienie funkcjonowania prokuratury, zwiększenie ochrony pokrzywdzonych, zapewnienie odpowiednich warunków organizacyjno-technicznych funkcjonowania sądów, zwiększenie liczby spraw załatwianych przez e-sądy, sprawniejsza komunikacja drogą elektroniczną między sądem a obywatelem, likwidacja przeludnienia w jednostkach penitencjarnych, wprowadzenie e-usług w zakresie ksiąg wieczystych);
  6. w którym wzrośnie poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego (poprawa wizerunku i wzrost zaufania do poszczególnych służb, lepsza organizacja i wzrost skuteczności działania służb np. krótszy czas oczekiwania obywateli na interwencję służb, upraszczanie procedur zgłaszania przestępstw i prowadzenia postępowań przygotowawczych, lepsza komunikacja między służbami a obywatelami, ograniczenie liczby wypadków drogowych, kontynuacja modernizacji służb porządku publicznego i wzrost inwestycji w najnowocześniejsze technologie, lepsza koordynacja współpracy wszystkich służb i instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, rozwijanie współpracy międzynarodowej w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, zwalczanie korupcji, przeciwdziałanie zagrożeniom o charakterze terrorystycznym).

Opracowanie projektu strategii wynika z przyjętego przez Radę Ministrów 24 listopada 2009 r. Planu uporządkowania strategii rozwoju. Strategia "Sprawne Państwo 2011-2020" zostanie przyjęta przez Radę Ministrów w drodze uchwały i będzie poddana ocenie w 2014 roku.

W ramach konsultacji społecznych zaplanowano dwie konferencje, które odbędą się w Jaśle, w dniu 19 kwietnia 2011 r. i w Warszawie, w dniu 26 kwietnia 2011 r.

Uwagi do projektu można przesyłać za pośrednictwem formularza, który można pobrać ze strony internetowej MSWiA. Wypełniony formularz należy odesłać do 12 maja br. na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tytule emaila wpisując: "Konsultacje projektu strategii Sprawne Państwo 2011-2020" lub na adres: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa.

Projekt dokumentu "Sprawne Państwo 2011-2020" został opublikowany TUTAJ. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią i wzięcia udziału w konsultacjach.

Więcej informacji na temat konsultacji społecznych pod linkiem: www.mswia.gov.pl/sprawne_panstwo

Źródło: MSWiA

Niedz., 17 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka