Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty mogą się starać o preferencyjne kredyty

Powiaty mogą się starać o preferencyjne kredyty fotolia.pl

W związku z nowelizacją ustawy o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych  z dnia 5 sierpnia 2010 roku, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie warunków i trybu udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytów preferencyjnych ze środków Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych.

Rozporządzenie rozszerza krąg kredytobiorców o  powiaty i ich związki oraz powiększa możliwości pozyskiwania kredytów na projekty przewidziane do współfinansowania także ze środków pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 oraz Szwajcarsko -Polskiego Programu Współpracy. Doprecyzowano katalog dokumentów dołączanych do wniosku oraz tryb oceny formalnej dokonywanej przez BG, określono warunki spłaty, udzielenia karencji oraz sposób zabezpieczenia kredytu. W ramach przepisów przejściowych, do wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy omawianego rozporządzenia.

Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych powstał w 2004 roku i obsługuje udzielanie preferencyjnych kredytów na koszty przygotowywania projektów inwestycji komunalnych realizowanych przez gminy i związki gmin, a po sierpniowej noweli także powiaty i związki powiatów. Kredyt jest przeznaczony na pokrycie kosztów przygotowania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia projektów inwestycji komunalnej przewidzianych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej, a także środków pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Maksymalna wysokość kredytu to 80% kosztów netto, jednak nie więcej niż 1 mln zł, a oprocentowanie wynosi 0,5 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski.

Okres kredytowania nie może przekroczyć 60 miesięcy, na wniosek kredytobiorcy BGK może udzielić karencji w spłacie kredytu do 24 miesięcy. Kredyt może być wypłacany jednorazowo lub w transzach. Warunkiem uruchomienia kredytu jest udokumentowanie sfinansowania 20% kosztów netto dokumentacji projektowej. Zabezpieczeniem spłaty kredytu jest weksel własny in blanco lub inne zabezpieczenie zaproponowane przez inwestora i zaakceptowane przez bank.

Niedz., 20 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna