Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Środki unijne dla polskich miast i gmin

Środki unijne dla polskich miast i gmin fotolia.pl

Polskie miasta i gminy mogą otrzymać od Unii Europejskiej pieniądze oraz pomoc w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych w celu realizacji działań wskazanych w planach działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu. Jest to możliwe w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego (EUCF).

Każde polskie miasto lub gmina może otrzymać wsparcie w wysokości do 60 tys. euro na pojedynczy wniosek. Chodzi tu zarówno o wewnętrzne, jak i zewnętrzne działania i usługi niezbędne do przygotowania koncepcji inwestycyjnej. Druga transza grantu (30%) zostanie wypłacona po weryfikacji opracowanej koncepcji.

Wnioskodawcy, którzy otrzymają dofinansowanie w ramach EUCF, wykorzystają całą kwotę do opracowania koncepcji inwestycyjnej. Będzie ona stanowiła pierwszy krok w kierunku opracowania kompleksowego planu biznesowego i finansowego. Oczekiwanym rezultatem jest przygotowana Koncepcja Inwestycyjna, np. dokument zawierający wszystkie informacje niezbędne do oceny projektu inwestycyjnego przez inwestorów i instytucje finansowe.

Nadrzędnym celem funduszu jest zbudowanie źródła wiedzy merytorycznej na temat projektów w zakresie zrównoważonej energii, realizowanych w różnych miastach i gminach w całej Europie.

Jako że celem inicjatywy jest również odblokowanie inwestycji publicznych i prywatnych opiewających na kwotę ponad 320 mln euro, EUCF może być również interesujący dla (lokalnych) podmiotów finansowych.

Władze samorządowe i grupy gmin zobowiązały się do znaczącego ograniczenia poziomu konsumpcji energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Jednak, podczas wprowadzania w życie swoich ambitnych planów działań na rzecz klimatu i energii, często napotykają ograniczenia finansowe. Niejednokrotnie nie mają również dostępu do właściwego finansowania. Celem EUCF jest przekształcenie planów na rzecz klimatu i energii w realne projekty mające na celu opracowanie wiarygodnych, stabilnych i odpowiednio zaawansowanych koncepcji inwestycyjnych. Takie koncepcje, które powinny obejmować identyfikację potencjalnych źródeł finansowania projektów, analizę prawną, analizę metod zarządzania, podstawową strategię finansowania oraz plany działania w zakresie realizacji projektów, są warunkiem wstępnym dostępu do różnych źródeł finansowania.

Obecnie trwa pierwsza tura składania wniosków, która zakończy się 2 października 2020 r. o godz. 17:00. Wyniki poznamy już w grudniu.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://eucityfacility.eu/. Pod tym samym adresem można złożyć wniosek online.

Cały proces obejmuje kilka prostych kroków. Wsparcie techniczne jest dostępne na stronie www.

Wnioskodawcy mogą się także skontaktować z ekspertem krajowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ekspert krajowy może: udzielić informacji na temat procesu składania wniosków, pomóc w składaniu wniosku (np. określić potrzeby inwestycyjne i merytoryczne miasta, w stosownych przypadkach wskazać obszary łączenia/konsolidacji projektów, wykonać kontrolę jakości/korektę anglojęzycznej treści wniosku).

Partnerem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (PNEC). Na stronie http://www.pnec.org.pl/pl/eucf można zapoznać się z materiałami oraz zapisem webinarium informacyjnego.

Wnioski będą oceniane pod względem określonych kryteriów. Autorzy wniosków, które otrzymają najwięcej punktów, podpiszą umowę grantu.

Ważne, aby samorządy lokalne podjęły próbę rejestracji i wypełnienia wniosku, nawet gdyby nie udało się przejść całego procesu. Dzięki temu na pewno uzyskają informację zwrotną, która pozwoli złożyć lepszy wniosek w kolejnej turze naboru. W ramach instrumentu EUCF odbędą się łącznie cztery nabory wniosków.

Kwalifikowalność

Instrument EUCF jest przeznaczony dla samorządów lokalnych oraz ich zespołów z 27 krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Wnioskodawcy muszą posiadać formalnie zatwierdzony plan działań na rzecz klimatu i energii. Może to być SEAP (Plan działań dla zrównoważonej energii)/ SECAP (Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu) opracowany w ramach inicjatywy Porozumienie Burmistrzów lub inny plan o podobnej ambicji i celach w zakresie klimatu i energii, przynajmniej dla roku 2020.

Źródło: mp

Czw., 10 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska