Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

100 mln złotych z Funduszy Europejskich na wsparcie nowych technologii w sektorze rolnym

100 mln złotych z Funduszy Europejskich na wsparcie nowych technologii w sektorze rolnym fotolia.pl

100 mln złotych z Funduszy Europejskich będzie wspierać nowe technologie w sektorze rolnym.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pierwsze wnioski przyjmowane będą od 10 września, a ich nabór będzie trwał do 6 listopada.

W ogłoszeniu konkursu 10 sierpnia br. uczestniczyli m.in. wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Wiceminister Ryszard Kamiński zwrócił uwagę, że chociaż polski eksport produktów rolno-spożywczych osiąga roczną wartość ponad 30 mld euro, to niezwykle istotne jest wdrażanie nowoczesnych technologii, innowacji, aby nie pozostać w tyle za konkurencją.

W trakcie wydarzenia podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości na rzecz rozwoju polskich innowacji. Zorganizowany został także Piknik Innowacji Rolniczych, w ramach którego prezentowane były projekty badawcze beneficjentów NCBR – m.in.: maszyny rolnicze, innowacyjne produkty spożywcze.

O wsparcie w ramach konkursu mogą ubiegać się przedsiębiorstwa oraz konsorcja przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych.

Niezbędnym warunkiem do otrzymania grantu jest innowacyjność proponowanego rozwiązania co najmniej na poziomie krajowym oraz konieczność jego wdrożenia.

Konkurs dotyczy: automatyzacji i robotyzacji w rolnictwie, mechanizacji w rolnictwie, aplikacji i zaawansowanych usług cyfrowych dla optymalizacji, predykcji i symulacji procesów oraz efektywnej digitalizacji produkcji, przetwarzania i zarządzania w rolnictwie, a ponadto rolnictwa precyzyjnego, zrównoważonego rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, innowacyjnej żywności oraz biotechnologii rolniczej, bioenergii i biomateriałów.

Źródło: MR

Czw., 20 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska