Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

80 mln zł w budżecie programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” na 2020 rok

80 mln zł w budżecie programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” na 2020 rok fotolia.pl

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” w edycji 2019-2020 funkcjonował dla gmin i powiatów. Tegoroczna edycja dedykowana jest w organizacjom pozarządowym. Celem programu jest rozpowszechnienie usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. W budżecie edycji programu na 2020 rok jest 80 mln zł.

Pomoc asystenta osobistego jest rozumiana dość szeroko – to pomoc w wyjściu, dojazdach w różne miejsca, asysta przy wizycie w urzędzie, u lekarza ale także przy wyjściu do kina czy teatru. Asystent ma pomóc osobie z niepełnosprawnościami w pełnym uczestniczeniu w życiu społecznym i kulturalnym.

Asystent osoby niepełnosprawnej to pomoc, która obejmie dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, oraz osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Minimum 70 proc. uczestników programu powinny stanowić osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia, w tym osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi  z mobilnością i komunikacją.

Realizatorem programu będą organizacje pozarządowe posiadające statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz prowadzącym działalność na rzecz tych osób (przez okres co najmniej 3 lat przed dniem złożenia oferty).

Usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Limit godzin usług asystenta przypadających na 1 uczestnika programu wynosi nie więcej niż 60 godzin miesięcznie. Realizator programu może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100 proc. kosztów realizacji usług asystenta.

Źródło: MRPiPS

Pt., 26 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn