Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na Mazowszu powstaną nowe mierniki suszy. Powiaty mogą skorzystać ze wsparcia

Na Mazowszu powstaną nowe mierniki suszy. Powiaty mogą skorzystać ze wsparcia fotolia.pl

W każdym powiecie w Województwie Mazowieckim może zostać zamontowana jedna stacja meteorologiczna, która będzie pomocna w ustaleniu skali suszy rolniczej. To narzędzie niezwykle przydatne dla rolników, gdyż pomoże udokumentować wpływ braku wody na spadek plonów. Na zamontowanie mierników Samorząd przeznaczył 1,5 mln zł.

Obecnie na terenie Mazowsza działa jedynie 6 stacji meteorologicznych, które dają informacje na temat poziomu suszy. Niewielka ilość mierników a co za tym idzie ich duże oddalenie nie pozwalają na dane dotyczące faktycznej sytuacji meteorologicznej. Rolnicy alarmują jednak o znacznym spadku plonów w związku z suszą. Program powstawania nowych mierników zakłada wsparcie finansowe dla powiatów. Samorząd Województwa Mazowieckiego planuje zakup 31 stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych. 

Wsparcie zostanie też udzielone mazowieckim gminom. W ramach inwestycji w tzw. małą retencję zrealizowanych ma zostać 7 nowych zadań dotyczących budowy i renowacji zbiorników wodnych.

Nowe mierniki umożliwią także ostrzeganie przed zagrożeniami atmosferycznymi. 

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Pt., 8 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska