Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Od 1 kwietnia samorządy mogą wnioskować o środki na zakup sprzętu dla szkół

Od 1 kwietnia samorządy mogą wnioskować o środki na zakup sprzętu dla szkół fotolia.pl

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pojawiła się informacja o 180 milionach złotych na laptopy dla uczniów i nauczycieli.

Komisja Europejska poparła pomysł Ministerstwa, by zaoszczędzone do tej pory - w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest ponad 180 milionów złotych.

Od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety - a jeśli jest taka potrzeba -  także na mobilny dostęp do internetu.

Formą wnioskowania o wypłatę środków będzie elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ministerstwo zapewnia ekspresową procedurę wnioskowania i wypłatę środków. Pokreślono, że każdy samorząd będzie mógł liczyć na nie mniej niż 40 tysięcy złotych. 

Już na ten moment samorządy powinny oszacować potrzeby i jak wskazano w informacji wydatki można już ponosić, pomimo, że wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia. Nie wskazano parametrów sprzętu, tak aby same samorządy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Celem jest, aby trafił on do jak największej grupy potrzebujących uczniów. Kolejny krok - to wniosek do CPPC. Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku ma być gwarancją wypłaty.

Ale ponieważ nie określono jednoznacznie kwoty jaką samorząd może otrzymać (wskazano tylko, że nie mniej niż 40 tysięcy złotych) nie wiadomo na jakie dofinansowanie konkretnie i docelowo każdy samorząd może liczyć i czy zostaną określone jakieś warunki różnicujące. Dlatego zalecam rozwagę z dokonywaniem zakupów zanim pojawią się szczegółowe informacje. A te mają zostać przedstawione 1 kwietnia br.

Dobrze, że rozwiązanie w tym zakresie się pojawiło, ponieważ jak wskazywaliśmy w artykule dostępnym tutaj, rozporządzenia dotyczące kształcenia na odległość nie zawierały oceny skutków regulacji i wzbudzały wątpliwości związane ze skutkami finansowymi wprowadzonych rozwiązań. Chociaż i tak wydaje się, że planowane środki mogą okazać się kroplą w morzu potrzeb.

Zwracamy też uwagę, że pierwotnie przedmiotowa informacja, została przygotowana w sposób budzący wątpliwości, czy samorządy powiatowe też będą mogły z tego wsparcia skorzystać. Autor tekstu posługiwał się bowiem głównie pojęciem gmina, wskazując na powiat tylko w jednym fragmencie.

Aby wykluczyć jakiekolwiek dywagacje a także zadbać o to, aby samorządy powiatowe nie zostały przypadkowo pominięte, Związek Powiatów Polskich postanowił zainterweniować.

Po kontakcie telefonicznym z Departamentem Telekomunikacji, zostałam zapewniona, że z omawianych środków będą mogły skorzystać zarówno samorządy gminne jak i samorządy powiatowe. Natomiast niefortunnie skonstruowana informacja prasowa już została przeredagowana, w ten sposób, aby nie wzbudzała wątpliwości interpretacyjnych.

Pt., 27 Mrz. 2020 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka