Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program PFR dla Miast – wsparcie dla samorządów w innowacyjnych rozwiązaniach

Program PFR dla Miast – wsparcie dla samorządów w innowacyjnych rozwiązaniach fotolia.pl

Polski Fundusz Rozwoju realizuje najnowszy program PFR dla Miast – to największa baza miejskich innowacji i program edukacyjny skierowany do samorządowców. To również konkurs Miasto Przyszłości 2050, którego laureat ma szansę na sfinansowanie innowacyjnych rozwiązań.

Samorządy stoją dziś przed wieloma wyzwaniami – digitalizacją, zwiększeniem komfortu życia mieszkańców, potrzebą alternatywnych form inwestowania. By wyjść im naprzeciw powstał program PFR dla Miast. To program skierowany do samorządów, które chcą zwiększać kompetencje swoich pracowników, tworzyć struktury organizacyjne do wdrażania innowacyjnych rozwiązań i myśleć strategicznie o przyszłości swoich miast. Program oparty jest na trzech filarach - edukacji, doradztwie i finansowaniu, które razem tworzą pełną ścieżkę rozwoju inteligentnych rozwiązań od inspiracji, poprzez opracowanie pomysłu, aż po strategię stworzoną przy wsparciu ekspertów i szansę na jej sfinansowanie.

- Silna gospodarka oraz wysoka jakość usług publicznych wymaga nie tylko tworzenia nowych technologii, ale także umiejętności ich efektywnego wykorzystywania. Wdrażanie inteligentnych rozwiązań w miastach poprawia jakość życia mieszkańców, pozwala skuteczniej zarządzać miastem i, co ważne - może mieć wpływ na zatrzymanie procesu depopulacji, dając lokalnej społeczności nowy impuls rozwojowy - mówi Paweł Borys, prezes PFR.

Aby inspirować się wzajemnie i rozwijać dobre praktyki, powstała platforma pfrdlamiast.pl, na której dostępna jest baza miejskich innowacji, prezentowane są przykłady inteligentnych rozwiązań, które powstały i z powodzeniem działają w małych, średnich i dużych miastach. Przykłady zawierają opis projektu, problemy, które dzięki niemu zostały rozwiązane, korzyści z jego zastosowania, czy rekomendacje, dzięki czemu mogą być narzędziem inspiracji dla innych miast. Samorząd, który zrealizował innowacyjny projekt i chciałby pokazać go całej Polsce, w każdej chwili może dodać go do bazy.

Przedstawiciele 45 średnich miast (między 50 a 100 tysięcy mieszkańców) mogą także wziąć udział w pilotażowej edycji Akademii Miast Przyszłości. To program, który ma na calu przygotowanie samorządowców na wyzwania związane z cyfrową transformacją gospodarki.

W ramach programu, między 2 kwietnia a 19 listopada 2020 roku, odbędzie się w sumie 17 dni szkoleń, podczas których uczestnicy zdobędą niezbędną wiedzę do opracowania strategii rozwoju swojego miasta w ośmiu obszarach:

  • zarządzaniu miastem,
  • mobilności miejskiej,
  • energetyce i środowisku,
  • biznesie i przedsiębiorczości,
  • edukacji,
  • mieszkalnictwie,
  • bezpieczeństwie
  • ochronie zdrowia.

Projekt zakończy gala finałowa, w trakcie której uczestnicy Akademii wezmą udział w konkursie Miasto Przyszłości 2050 - prezentując wizję strategii rozwoju innowacji w swoim mieście. Jury wyłoni spośród nich najciekawszy ich zdaniem projekt, który otrzyma szansę na wdrożenie dzięki sfinansowaniu go przez Polski Fundusz Rozwoju.

Przedstawiciele miast średnich mogą wysyłać zgłoszenia do programu do 20 marca 2020 za pomocą specjalnego formularza.

Więcej informacji o PFR dla Miast znajduje się na dedykowanej stronie pfrdlamiast.pl.

Czw., 12 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska