Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NFOŚiGW: „Sokół” także dla samorządów

NFOŚiGW: „Sokół” także dla samorządów fotolia.pl

Program „Sokół” umożliwia wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych, które będą służyć ograniczeniu oddziaływania zakładów/instalacji/urządzeń na środowisko oraz wykorzystaniu lub stworzeniu technologii. Na ten cel do wykorzystania z puli programu jest jeszcze ponad 2 mld zł. Jak informuje NFOŚiGW, poszerzono ofertę „Sokoła” o kolejną grupę potencjalnych beneficjentów. Tym razem o dofinansowanie mogą się starać nie tylko przedsiębiorcy (tak było w poprzednich naborach), ale również jednostki samorządu terytorialnego (JST) lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST.

Zgłaszane do Narodowego Funduszu przedsięwzięcia muszą charakteryzować się innowacyjnością co najmniej na poziomie krajowym oraz wpisywać się w jeden z obszarów Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) wskazanych w programie. W VI naborze można ubiegać się o dofinansowanie na przedsięwzięcia, które mogą mieć przełożenie na uzyskanie efektu ekologicznego w postaci np. zmniejszenia emisji CO2, racjonalnego zarządzania energią, zużycia materiałów, zmniejszenia ilości odpadów, usprawnienia monitorowania i sygnalizacji zagrożeń w środowisku. W celu pozytywnego wpływu na zwiększenie innowacyjności sektora przedsiębiorców/JST oferta NFOŚiGW została wzbogacona o kolejne obszary, w tym m.in. oświetlenie, sensory elastyczne czy wprowadzenie rozwiązań Internetu Rzeczy, które znalazły już szerokie zastosowanie w ochronie środowiska, w monitorowaniu aktualnego stanu środowiska, ale także w urządzeniach pomagających w minimalizowaniu negatywnego oddziaływania przemysłu.

W „Sokole” przewidziano dofinansowanie bezzwrotne (faza B+R) oraz finansowanie zwrotne w postaci pożyczki (dotyczy fazy B+R oraz fazy wdrożenia technologii). W VI rozdaniu nie bez znaczenia jest zmniejszenie oprocentowania pożyczek preferencyjnych do wysokości WIBOR 3M, jednak nie mniej niż 1,5% dla przedsiębiorców oraz wprowadzenie stałego oprocentowania w wysokości 1,5% dla JST/podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych JST.

NFOŚiGW rozpocznie nabór 17 lutego 2020 r. i zakończy go 29 maja 2020 roku. W tym czasie planuje przeszkolić przedsiębiorców z przygotowania wniosków. Terminy szkoleń zostaną podane na stronie internetowej Funduszu: www.nfosigw.gov.pl

Szczegółowe informacje dotyczące VI naboru dostępne są na stronie programu.

Źródło: www.nfosigw.gov.pl

Pt., 7 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel