Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NSA odmiennie niż WSA o wkładzie partnera

NSA odmiennie niż WSA o wkładzie partnera fotolia.pl

Jak pisaliśmy tutaj, WSA w Rzeszowie dokonał interpretacji sformułowania zawartego w Regulaminie konkursu, mówiącego o tym, jaki ma być wkład partnera w realizację projektu. W sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, który zajął odmienne stanowisko.

Przypomnijmy, w sprawie sporna była kwestia znaczącego charakteru udziału Gminy, jako Partnera projektu, w jego realizacji. Regulamin konkursu w § 9 ust. 11 doprecyzowywał rolę partnera i warunki, które musi on spełniać w realizacji planowanego przedsięwzięcia: „Udział partnera w realizacji projektu nie może mieć charakteru symbolicznego, nieznacznego czy pozornego. Udział partnerów w projekcie powinien być uzasadniony, oraz przyczyniać się do osiągnięcia celów projektu w większym wymiarze niż przy zaangażowaniu w jego realizację jedynie wnioskodawcy, spowodować synergię lub umożliwić całościowe potraktowanie zagadnienia, którego dotyczy projekt. Każdy partner musi mieć przyporządkowane faktyczne zadania w realizacji projektu.”. Z przedłożonej przez Wnioskodawcę Umowy o partnerstwie wraz z aneksem wynikało, że partner udostępni powierzchnię lokalową na potrzeby funkcjonowania inkubatora przedsiębiorczości, a także będzie odpowiedzialny za realizację zadań dotyczących: „(...) obsługi technicznej nieruchomości, w której będzie się znajdować inkubator przedsiębiorczości powstały w ramach wniosku oraz organizacji wydarzeń prorozwojowych wspierających przedsiębiorczość w ramach inkubatora przedsiębiorczości powstałego w ramach wniosku.”.

Jak zauważył NSA, w odniesieniu do partnera projektu, czyli Gminy, nie założono zadań związanych z realizacją zakresu rzeczowego projektu polegającego na utworzeniu inkubatora przedsiębiorczości rozumianego zarówno jako inwestycja w środki trwałe jak również jako utworzenie jednostki prowadzącej kompleksowy program wsparcia początkującego przedsiębiorcy, zgodnie z definicją zawartą w Regulaminie konkursu.

Naczelny Sąd podkreślił, że partner ma mieć przyporządkowane faktyczne zadania w realizacji projektu, a planowane do realizacji przez niego zadania mają wynikać z zakresu rzeczowego projektu. W ocenie NSA zgodnie z definicją partnerstwa zawartą w § 9 ust. 11 Regulaminu konkursu, partnerstwo oznacza zaangażowanie przez Wnioskodawcę w realizację projektu podmiotu, którego udział jest uzasadniony, konieczny i niezbędny, gdyż przyczynia się do osiągnięcia celów projektu w wymiarze większym niż przy zaangażowaniu w jego realizację jedynie wnioskodawcy. Wspólna realizacja projektu rozumianego jako przedsięwzięcie zmierzające do osiągnięcia założonego we wniosku o dofinansowanie celu, powinna polegać na wniesieniu, przez partnerów projektu zasobów odpowiednich do zakresu planowanych do realizacji zadań.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 listopada 2019 r., I GSK 1830/19

Źródło: CBOSA

Czw., 26 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel