Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Publiczny internet dla każdego” – ruszył konkurs dla gmin

„Publiczny internet dla każdego” – ruszył konkurs dla gmin fotolia.pl

Większość spraw, zarówno prywatnych, jak i urzędowych można załatwić już przez internet. Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda, ale też spora oszczędność czasu. Dlatego ważne jest, by w Polsce przybywało miejsc z darmowych dostępem do internetu. Pojawiła się szansa na rozwój internetowej infrastruktury. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło konkurs „Publiczny internet dla każdego”, w którym gminy mogą zdobyć dofinansowanie na ponad 64 tysiące złotych.

Obecnie hot-spoty, czyli punkty, w których można skorzystać z darmowego internetu, funkcjonują w nieco ponad 400 gminach na terenie całego kraju. Dzięki konkursowi ta liczba może się zwiększyć o kolejne 1900 gmin.

Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa precyzuje, że zgodnie z regulaminem konkursu w przestrzeniach zamkniętych należy utworzyć 15 punktów dostępu do internetu. W jednym budynku może być zainstalowanych kilka punktów.

Wnioski w konkursie są przyjmowane od kilka miesięcy. Pierwsze umowy zostały już podpisane, m.in. z przedstawicielami gmin Wiśniewo, Łomianki, Wiślica, Chocianów i Kozienice. Konkurs nie zakłada wykonania żadnego zadania, wystarczy przesłać swoje zgłoszenie. Z konkursu mogą też skorzystać dotychczasowi beneficjenci programu WiFi4EU. Pula środków w konkursie to 120 milionów złotych.

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie typy gmin z całej Polski, jednak Ministerstwo Cyfryzacji zachęca przede wszystkim te mniejsze, które relatywnie częściej borykają się z problemem braku dostępu do internetu.

Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s. 

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać wypełniony wniosek. Pomoże w tym generator wniosków, który można znaleźć na stronie: www.generator.cppc.gov.pl. Na tej samej stronie znajduje się aplikacja, przez którą należy przesłać wniosek. Do wniosku o dofinansowanie trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do reprezentacji wnioskodawcy (czyli w tym przypadku – gminy) oraz potwierdzone notarialnie pełnomocnictwo lub upoważnienie do podpisania wniosku dla osoby reprezentującej gminę.

Wnioski pod kątem formalnym i merytorycznym oceniają eksperci CPPC. Ostatni etap to podpisanie umowy o dofinansowanie. Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie: www.cppc.gov.pl.

Konkurs potrwa do czerwca 2020 roku.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji 

Pt., 20 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska