Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ponad 40 milionów zł na projekty proekologiczne w Województwie Świętokrzyskim

Ponad 40 milionów zł na projekty proekologiczne w Województwie Świętokrzyskim fotolia.pl

Władze miast i gmin podpisały z samorządem Województwa Świętokrzyskiego siedem umów na dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków gminnych lub rozwój ekologicznego transportu. Dofinansowanie ma się odbyć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Projekty, które ma objąć dofinansowanie w znaczny sposób przyczynią się do działań na rzecz środowiska.

Największa suma zostanie przeznaczona na projekty miasta Kielce i Ostrowca Świętokrzyskiego. Na „Kielecki rower miejski” przeznaczono bowiem ponad 19 milionów 200 tysięcy zł. Miejska wypożyczalnia rowerów z minimum 200 rowerami (z czego połowa ma posiadać wspomaganie elektryczne) ma powstać do 2022 roku. W projekcie przewidziana jest też budowa bądź przebudowa ścieżek rowerowych, budowa rowerowych parkingów i miejsc obsługi rowerzystów. Także na ekologiczny transport stawia Ostrowiec Świętokrzyski – prawie 17 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycję w ekologiczne autobusy i ulepszenie komunikacji miejskiej. Miasto planuje zakup 5 hybrydowych autobusów, przebudowę przystanków, montaż tablic informacyjnych, a także przebudowę skrzyżowania ulic 11-tego Listopada i Samsonowicza.

Łącznie 7 milionów złotych dofinansowanie otrzymają gminy Łopuszno i Chmielnik. Powstaną 3 projekty realizowane w ramach Działania 3.3. „Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym”. W Łopusznie będzie to termomodernizacja budynku Urzędu Gminy, która obejmie docieplenie budynku, modernizację instalacji grzewczej i oświetlenia. Modernizacja obejmie też obiekty w gminie Chmielnik. Prace będą prowadzone w Szkole Podstawowej w Chmielniku, filii w Suchowoli, Chmielnickim Centrum Kultury oraz w świetlicach wiejskich w Szyszczycach i Jasieniu. Dofinansowanie przewidziane jest także na prace w Szpitalu Powiatowym w Chmielniku.

Prawie 4 miliony 400 tys. złotych dofinansowania otrzyma też miasto Jędrzejów. W planach jest budowa centrum komunikacyjnego dla pasażerów z dworcem autobusowym i miejscami parkingowymi dla rowerów. Wymienione będą też wiaty przystankowe.

Z kolei Morawica postawiła na rozwój transportu rowerowego. Dofinansowanie w wysokości 1 mln 300 tysięcy złotych przeznaczone zostanie na budowę ścieżek rowerowych o łącznej długości 2,3 km.

Źródło: Województwo Świętokrzyskie

Pt., 20 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn