Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowy Program Pożyczkowy

Samorządowy Program Pożyczkowy fotolia.pl

Organizatorem programu jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Program przewiduje preferencyjne pożyczki dla jednostek samorządu terytorialnego przeznaczone na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich (do 20.000 mieszkańców) takich jak: budowa i modernizacja placówek oświatowych, szkół podstawowych, liceów oraz zawodowych szkół rolniczych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budowa i modernizacja zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, sieci i stacji wodociągowych a także inwestycje w zakresie dróg gminnych i powiatowych oraz zaopatrzenia w energię z wykorzystaniem lokalnych odnawialnych źródeł energii. 

Wsparcie można uzyskać na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich (do 20.000 mieszkańców), takich jak:

  1. Budowa i modernizacja placówek oświatowych, szkół podstawowych, liceów, zawodowych szkół rolniczych oraz infrastruktury towarzyszącej, np. obiektów sportowo-rekreacyjnych, ogrodzeń tych obiektów, obiektów magazynowo-gospodarczych, itp.
  2. Budowa i modernizacja sieci i stacji wodociągowych:
    • przewodów wodociągowych magistralnych z niezbędnym wyposażeniem technicznym (kompensatory, zasuwy, hydranty, urządzenia odpowietrzające, itp.);
    • przewodów wodociągowych rozdzielczych, obejmujących przewody doprowadzające wodę na tereny nieruchomości, w tym założenie na posesji jednego punktu poboru wody i wodomierza włącznie;
    • budynków z pomieszczeniami na urządzenia techniczne i technologiczne, wyposażonych w niezbędne instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, ogrzewcze, wentylacyjne, elektryczne;
    • urządzeń technicznych i technologicznych (urządzenia pompowe, zestawy filtrów, zbiorniki wodno-powietrzne, itp.) służących do poboru, wydobywania i uzdatniania wody oraz utrzymywania ciśnienia w sieci wodociągowej, a także zbiorników do magazynowania wody, odstojniki popłuczyn, itp.;
    • urządzeń zagospodarowania terenu, takich jak drogi, place, ogrodzenia, oświetlenie, wiaty, pomieszczenia magazynowe, itp.
  3. Budowa i modernizacja zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków:
    • oczyszczalni ścieków komunalnych,
    • kanalizacji ściekowej do odprowadzania i transportu ścieków komunalnych,
    • oczyszczalni ścieków przemysłowych oraz ścieków, pochodzących z hodowli roślinnej i zwierzęcej,
    • przykanalików, jeżeli w ich budowie nie partycypuje finansowo gmina.
  4. Budowa i modernizacja dróg gminnych i powiatowych oraz infrastruktury towarzyszącej, zlokalizowanej w pasie drogowym, w tym m.in.: kanalizacji deszczowej, oświetlenia, zatok, wiat, chodników, ścieżek rowerowych.
  5. Zaopatrzenie w energię z wykorzystaniem lokalnych odnawialnych źródeł energii, polegających na budowie i montażu urządzeń z zakresu mikro- i małych instalacji, m.in.: turbiny wiatrowe, moduły fotowoltaiczne, instalacje mikrokogeneracyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotły na biomasę.

Maksymalna kwota pożyczki: 1.000.000 zł.

Okres kredytowania: 5 lat w tym okres karencji nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Finansowanie do 100% wartości zadania inwestycyjnego brutto.

W ramach programu istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki bez konieczności przeprowadzania przetargu (zgodnie z opinią Centrum Przetargów Publicznych).
Pożyczki wyróżniają się m.in.:

  • bardzo niskim, wynoszącym tylko 2,5% oprocentowaniem,
  • brakiem jakichkolwiek kosztów i opłat dodatkowych oraz pośrednich – prowizji, marży, itp.

Pożyczka nie może zostać przeznaczona na finansowanie inwestycji już zakończonej i/lub refundację kosztów poniesionych przed datą złożenia wniosku.

Termin składania wniosków:

  • 10 lutego – 2 marca 2020
  • 1-24 czerwca 2020
  • 5-26 października 2020

Źródło: www.efrwp.pl

Sob., 14 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś