Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkoła dla innowatora. Konkurs

Szkoła dla innowatora. Konkurs fotolia.pl

Z inicjatywy dwóch resortów: edukacji i gospodarki (obecne Ministerstwo Rozwoju) Centrum Edukacji Obywatelskiej od 3 grudnia uruchomi nabór wniosków dla szkół w programie, którego celem jest wypracowanie i przetestowanie rozwiązań służących kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji proinnowacyjnych w systemie oświaty oraz przygotowaniu rekomendacji w tym zakresie.

Kompetencje nazywane proinnowacyjnymi obejmują takie kompetencje jak: kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność uczenia się, zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji, odwaga w podejmowaniu ryzyka, wytrwałość czy współpraca i współdziałanie w grupie. Jak twierdzą autorzy programu, kompetencje proinnowacyjne nie mogą być zarezerwowane tylko dla wąskiej grupy szczególnie uzdolnionych osób. Są to kompetencje uniwersalne i horyzontalne, które powinny być kształtowane podczas wszystkich lekcji i na wszystkich etapach edukacji. 

Projekt „Szkoła dla Innowatora” powstał na podstawie rekomendacji z raportu, jaki na zlecenie resortu gospodarki przygotował zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Jana Fazlagica. Raport dotyczy kształtowania wśród uczniów polskich szkół kompetencji sprzyjających tworzeniu przez nich innowacji na różnych etapach życia, zarówno w trakcie edukacji szkolnej, jak również w trakcie kariery zawodowej. Raport został przedstawiony w 2018 r. – już po zmianach w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Z opracowania wynika, że dalszy rozwój polskiej gospodarki oparty na technologiach i innowacjach wymaga kształtowania kompetencji proiinnowacyjnych. Zawarto w nim również rekomendacje dotyczące wypracowania w szkołach strategii, które wspierałyby wśród uczniów rozwój takich kompetencji.

Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj. Zgłoszenia do „Szkoły dla Innowatora” można przesyłać w dniach 3-13 grudnia 2019 r. Formularz aplikacyjny zostanie opublikowany na stronie www.szkoladlainnowatora.ceo.org.pl. Lista placówek, które wezmą udział w pilotażu, zostanie ogłoszona w pierwszej połowie stycznia 2020 r.

Sob., 30 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża