Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Od 1 listopada mechanizm podzielonej płatności obowiązkowy dla wybranych transakcji

Od 1 listopada mechanizm podzielonej płatności obowiązkowy dla wybranych transakcji fotolia.pl

Mechanizm podzielonej płatności stosuje się wyłącznie do transakcji dokonywanych przelewem w złotych polskich na rzecz innych podatników VAT. W Polsce MPP obowiązuje od 1 lipca 2018 roku i dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Od 1 listopada 2019 r., MPP stał się obowiązkowy dla faktur powyżej 15 tys. zł brutto, które dotyczą tzw. towarów i usług wrażliwych (np. paliwa, stal, węgiel, smartfony i tablety czy usługi budowlane).

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności wyeliminuje ryzyko nieodprowadzenia VAT przez dostawcę a także uwolni kontrahentów od ryzyka sytuacji, które zmierzają do wyłudzenia tego podatku i podniesie bezpieczeństwo podatkowe transakcji. Obowiązkowy MPP obejmie towary i usługi objęte przeniesieniem obowiązku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcę lub odpowiedzialnością podatkową. Będzie to zatem systemowe rozwiązanie, które uszczelni VAT, a tym samym zabezpieczy budżet państwa.

Obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności zostaną objęte: paliwa, stal i wyroby stalowe, złom, odpady, metale szlachetne (np. złoto, srebro) i nieszlachetne (np. miedź), folia stretch, tablety, smartfony, konsole, usługi budowlane, części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części i akcesoria.

Obowiązkowy MPP stosuje się, gdy faktury za transakcje spełniają łącznie następujące warunki:

  • należność ogółem, która wynika z faktury (tj. wartość brutto całej faktury) przekracza 15 tys. zł,
  • choćby jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub usług wrażliwych (określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT),
  • sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT.

Faktury opiewające na kwoty poniżej 15 tys. zł będą podlegały rozliczeniu na ogólnych zasadach.

Wystawca faktury, do której ma być stosowany obowiązkowy MPP, musi umieszczać na niej adnotację „mechanizm podzielonej płatności”, która sygnalizuje obowiązek zastosowania tego mechanizmu. Podatnik VAT, który otrzyma fakturę VAT z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”, musi zapłacić wynikającą z niej należność w MPP za pomocą specjalnego komunikatu przelewu. Transakcje objęte obowiązkowym MPP muszą być realizowane przez rachunki rozliczeniowe założone dla działalności gospodarczej, czyli konta firmowe.

Od 1 listopada wszyscy podatnicy, zarówno korzystający z dobrowolnego, jak i obowiązkowego MPP, mogą liczyć na istotne ułatwienia w stosowaniu mechanizmu.

Pt., 8 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn