Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

10 proc. funduszy unijnych 2021-2027 dla małych miast?

10 proc. funduszy unijnych 2021-2027 dla małych miast? fotolia.pl

Minister rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że jego resort pracuje nad pakietem wsparcia dla małych miast. Ma być na niego przeznaczone 10 proc. funduszy unijnych, które Polska otrzyma w ramach polityki spójności i polityki rozwoju obszarów wiejskich na lata 2021-2027. Jak to ujął minister Kwieciński, "w małych miastach bije serce Polski lokalnej. Problem w tym, że często bije nierówno. Nasz pakiet to EKG, czyli diagnoza i rozwiązania oraz leki, które zapobiegają arytmii".

Dlaczego małe miasta?

Do tej kategorii ministerstwo zalicza miasta do liczące do 20 tysięcy mieszkańców. Jest ich w Polsce 685 małych miast. Stanowią one 73 proc. ogólnej liczby wszystkich miast. Mieszka w nich 13 proc. ogółu ludności naszego kraju. Małe miasta borykają się z odpływem ludzi młodych oraz starzeniem się mieszkańców, brakiem atrakcyjnych miejsc pracy, wysokim odsetkiem osób biernych zawodowo, ograniczonym dostępem do usług rozwojowych dla przedsiębiorstw i utrudnionym transportem zbiorowym. Samorządy małych miast dysponują ograniczonymi możliwościami finansowymi, wynikającymi z ich niskich dochodów własnych.

Jaką ofertę dla małych miast ma Ministerstwo Rozwoju?

Na bazie przyjętej niedawno przez rząd zaktualizowanej Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego resort zaplanował cztery kategorie działań, które mają składać się na zapowiedziany pakiet:

  1. projekty zintegrowane, łączące działania z różnych źródeł finansowania w celu kompleksowego wsparcia lub rozwiązania problemu, zgodnie z potrzebami danego obszaru;
  2. projekty służące zacieśnianiu współpracy z obszarami charakteryzującymi się dynamicznym rozwojem: budowanie powiązań funkcjonalnych, identyfikowanie obszarów współpracy sektora publicznego z prywatnym i społecznym;
  3. selektywne promowanie innowacyjnych rozwiązań, służących rozwiązywaniu specyficznych problemów danego miasta, np. rozwiązania mobilne, praca na odległość, e-learning oraz usługi społeczne i opiekuńcze;
  4. standardowy zakres wsparcia w postaci konkursów skierowanych do małych miast, dzięki czemu nie będą musiały one konkurować z dużymi ośrodkami.

Minister Jerzy Kwieciński zapowiedział, ze na rozwój małych miast rząd przeznaczy do 10 proc. funduszy unijnych dla Polski w przyszłym budżecie unijnym. Pieniądze mają pochodzić z krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

Sob., 12 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża