Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rusza „Maluch+” edycja 2020

Rusza „Maluch+” edycja 2020 fotolia.pl

Dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki nad małymi dziećmi - tak działa rządowy program "Maluch+". Właśnie ruszyła kolejna edycja na 2020 r. Jednostki samorządu terytorialnego mogą składać wnioski do 13 listopada.

Program „Maluch+” w edycji 2020 składa się z trzech modułów, w ramach których dofinansowywane będą działania związane z realizacją programu, z czego dwa pierwsze moduły skierowane są do jednostek samorządu terytorialnego.

  • Moduł 1a - dofinansowanie tworzenia nowych miejsc opieki i ich funkcjonowania, a także samego tworzenia miejsc na terenie tych gmin, gdzie na dzień składania oferty konkursowej nie funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego, a zadanie dotyczy utworzenia miejsc dla nie więcej niż 20 proc. dzieci w rocznikach 1-2 w gminie i wnioskowana wysokość dofinansowania na tworzenie nowych miejsc opieki w gminie nie przekracza 3 mln zł (wszystkie wymienione warunki musza być spełnione). Dofinansowanie do tworzenia 1 miejsca w żłobku lub klubie dziecięcym wynosi do 33 tys. zł, 1 miejsca u dziennego opiekuna – do 5 tys. zł
  • Moduł 1b – dofinansowanie tworzenia nowych miejsc opieki i ich funkcjonowania, a także samego tworzenia miejsc na terenie tych gmin, gdzie na dzień składania oferty konkursowej:
    1. funkcjonowały żłobki lub kluby dziecięce i wnioskowana wysokość dofinansowania na tworzenie nowych miejsc opieki w gminie nie przekracza 5 mln zł
    2. nie funkcjonowały żłobki lub kluby dziecięce, ale zadanie dotyczy utworzenia miejsc dla więcej niż 20 proc. dzieci w rocznikach 1-2 w gminie lub wnioskowana wysokość dofinansowania na tworzenie nowych miejsc opieki w gminie przekracza 3 mln zł

Dofinansowanie do tworzenia 1 miejsca w żłobku lub klubie dziecięcym wynosi do 25 tys. zł, 1 miejsca u dziennego opiekuna – do 5 tys. zł

  • Moduł 2 – dofinansowanie funkcjonowania miejsc utworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego z udziałem wcześniejszych edycji programu. Kwota dofinansowania będzie określona na etapie rozstrzygnięcia konkursu. W przypadku miejsc dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki kwota dofinansowania zostanie zwiększona
  • Moduł 3 – dofinansowanie tworzenia nowych miejsc opieki dla podmiotów prywatnych. O dofinansowanie do tworzenia miejsc opieki dla dzieci pracowników w mogą ubiegać się pracodawcy oraz podmioty współpracujące z pracodawcami. Dofinansowanie do tworzenia 1 miejsca w żłobku lub klubie dziecięcym wynosi do 10 tys. zł, 1 miejsca u dziennego opiekuna – do 5 tys. zł.

Na realizację programu w 2020 roku przeznaczono 400 mln zł. W pierwszej kolejności środki zostaną przyznane jednostkom samorządu terytorialnego. Pozostałe środki będą przyznawane podmiotom prywatnym.

Oferty można składać do 13 listopada br. w formie pisemnej lub elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP do właściwego Urzędu Wojewódzkiego ze względu na położenie gminy, na terenie której prowadzona jest lub będzie instytucja opieki.

Wyniki konkursu z podziałem na beneficjentów zostaną podane na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do 29 stycznia 2020 roku dla wszystkich modułów.

Program „Maluch+” wspiera tworzenie oraz funkcjonowanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów. W latach 2016-2018 dzięki programowi powstało ok. 27,7 tys. miejsc opieki. Szacuje się, że w ramach programu z edycji 2019 powstanie ok. 27,6 tys. miejsc opieki.

Obecnie funkcjonuje ok. 5,9 tys. instytucji opieki nad dziećmi. Liczba miejsc opieki wynosi ponad 167 tys. 1 561 dziennych opiekunów sprawuje opiekę nad ponad 9 tys. dzieci. 

Źródło: MRPiPS

Sob., 5 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek