Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sukces projektu w Sosnowcu. Pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa w formule PPP zanotowała duże oszczędności

Sukces projektu w Sosnowcu. Pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa w formule PPP zanotowała duże oszczędności fotolia.pl

Projekt energomodernizacji osiedla Juliusz w Sosnowcu został zrealizowany w formule PPP przez Dalkię i Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu. To pierwsza w Polsce energomodernizacja w formule PPP, gdzie Dalkia jako partner prywatny i dostawca energii, udzieliła kontraktowej gwarancji efektywności energetycznej.

Po dwóch latach funkcjonowania systemu poznaliśmy pierwsze wyniki – Dalkia wypełniła kontraktową gwarancję obniżki zużycia energii dla mieszkańców generując 24% więcej oszczędności niż zagwarantowano w kontrakcie. W okresie od lipca 2018 do lipca 2019 r. miasto zanotowało 3-krotny spadek zużycia energii (po korektach pogodowych i użytkowych) do poziomu ok. 13,6 tys. GJ rocznie, wobec 46 tys. GJ wartości wyjściowej.

W skali roku, miasto zakłada obniżkę emisji CO₂ o 8000 ton i emisji pyłów o 81 ton, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów oraz zwiększeniu komfortu i standardu życia mieszkańców.

Projekt w Sosnowcu pokazuje, że wykorzystanie wiedzy i doświadczenia partnera prywatnego poprawia efektywność realizacji, a kontraktowa gwarancja obniżenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej oraz niskiej emisji to realne korzyści dla mieszkańców. Partner energetyczny gwarantuje najwyższy poziom wykonania projektu, uwzględniając długoterminowe cele samorządu.

Marek Zdanowicz, dyrektor ds. prawnych i projektów PPP Dalkii Polska podkreśla, że Energomodernizacja osiedla w Sosnowcu to wzorcowy projekt partnerstwa publiczno-prywatnego. Partner publiczny projektu uzyskał wszystkie korzyści wynikające z tej formuły współpracy, przede wszystkim, gwarancję utrzymania niskiego poziomu zużycia energii, co przełożyło się również na oszczędności dla mieszkańców.

Energomodernizacja osiedla Juliusz jest elementem lokalnego programu rewitalizacji Sosnowca na lata 2016-2023, którego celem jest m.in. poprawa jakości powietrza, szczególnie na terenach pokopalnianych, gdzie zdecydowana większość budynków wciąż jest ogrzewana piecami węglowymi. Wykorzystując globalne doświadczenie, Dalkia oferuje wsparcie dla lokalnego partnera w procesie transformacji energetycznej dostarczając know-how oraz innowacyjne rozwiązania dla poprawy efektywności energetycznej oraz zobowiązuje się do osiągnięcia oszczędności energii nawet do 40%. Wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne wiąże się z wyższymi rachunkami za energię dla mieszkańców. Odpowiednie zarządzanie zużyciem energii może jednak znacznie ograniczyć koszty utrzymania komfortu cieplnego w budynkach. Dzięki temu każdego mieszkańca stać na „czyste ciepło”, mówi Thierry Deschaux, Dyrektor Generalny Dalkii Polska.

Ważnym aspektem dobrej umowy PPP jest właściwa ocena i podział ryzyka w projekcie. Władze lokalne mogą szybciej usunąć pewne bariery organizacyjne i prawne, które leżą w zakresie ich kompetencji. Dlatego przypisywanie tej odpowiedzialności partnerowi prywatnemu wydłuża czas realizacji projektu. Partner prywatny ma większe doświadczenie w aspektach technicznych i wykonawczych projektu i dlatego warto skorzystać z jego specjalistycznej ekspertyzy.

Pt., 4 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn