Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W parlamencie. Zmiany w podatkach

W parlamencie. Zmiany w podatkach fotolia.pl

Ostatniego, roboczego dnia sierpnia, w piątek, na koniec przerwy wakacyjnej odbędzie ostatnie posiedzenie Sejmu w wakacje. Formalnie będzie to kontynuacja 85. posiedzenia rozpoczętego 31 lipca. Porządek piątkowych obrad jest obszerny, obejmuje 23 punkty. Z pewnością kluczową sprawą będzie pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 3714 tutaj). Projekt zakłada obniżenia pierwszej stawki PIT z 17 do 18 proc. oraz podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

5 mld skutków dla JST

Skutkiem obniżenia podatku dochodowego os osób fizycznych będzie dla sektora samorządowego ubytek dochodów z tego podstawowego źródła. W samym roku 2019 skutek ten szacowany jest na 900 mln zł, a w kolejnych latach na 3,12 mld zł rocznie. Do tego dojdą skutki podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Na rok bieżący szacowane są na na 400 mln zł, a w kolejnych latach na 1,7 mld. Zatem łącznie od roku 2020 planowana zmiana będzie kosztowała samorządy prawie 5 mld zł rocznie mniej wpływów z PIT.

Obniżenie PIT i podwyższenie kosztów uzyskania przychodów

Kluczową zmianą jest obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych z obecnych 18 proc. do 17. Oprócz tego projekt ustawy przewiduje ponad dwukrotny wzrost wysokości kosztów pracowniczych. Obecna ich wysokość jest taka sama od ponad dekady, mimo, iż w tym czasie znacznie zmieniła się sytuacja na rynku pracy. W uzasadnieniu projektu czytamy, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. wynosi 2.250 zł, w 2008 r. wynosiło 1.126 zł, co oznacza dwukrotny wzrost płacy minimalnej w okresie 11 lat, ale systematycznemu wzrostowi płacy minimalnej nie towarzyszył wzrost kosztów uzyskania przez pracowników przychodów. A te są jednym z czynników wpływających na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawa nowelizująca miałaby wejść z w życie 1 października br. Ma ona dopełnić zmiany wprowadzone wcześniejszą, lipcową, nowelizacją tej samej ustawy o PIT, którą zlikwidowano podatek dochodowy od osób fizycznych dla osób do 26. roku życia. Na obniżeniu PIT ma skorzystać 25 mln podatników.

Śr., 28 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża