Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Usuwanie folii rolniczych – podpisano umowy w pilotażu NFOŚiGW

Usuwanie folii rolniczych – podpisano umowy w pilotażu NFOŚiGW fotolia.pl

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez NFOŚiGW, 10 lipca 2019 r. w siedzibie resortu środowiska - i w obecności Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka - p.o. Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Marek Ryszka podpisał umowy o dofinansowanie w formie dotacji z siedmioma gminami uczestniczącymi w pilotażowym Programie Priorytetowym NFOŚiGW „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.

Rozwiązania w tym zakresie będą realizowane w następujących gminach województwa mazowieckiego: Czerwin, Goworowo, Ostrów Mazowiecka, Rzekuń, Stary Lubotyń, Troszyn i Wąsewo. Podpisanie umów stanowiło wykonanie uchwały Zarządu NFOŚiGW z 2 lipca 2019 r. Na realizację zadań wiejskie samorządy otrzymają dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 406 tys. zł.

NFOŚiGW uruchomił pilotażowy program, aby rozpoznać problem zagospodarowania folii rolniczych oraz wypracować optymalne warunki dla przyszłego, całościowego systemu ich usuwania. Celem programu jest rozwój metod skutecznego usuwania odpadów z tworzyw sztucznych z rolnictwa na poziomie lokalnym. Do dofinansowania kwalifikują się koszty zbierania, transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu „big bag”. Efektem prac, które będą realizowane do końca lipca 2019 r., ma być ok. 117 ton unieszkodliwionych odpadów innych niż niebezpieczne oraz ok. 613 ton odpadów tego samego rodzaju poddanych odzyskowi. Łącznie w ramach złożonych wniosków zagospodarowanych zostanie prawie 730 ton odpadów z tworzyw sztucznych powstających w rolnictwie.

Źródło: www.nfosigw.gov.pl

Śr., 17 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel