Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Środki na konsultacje społeczne

Środki na konsultacje społeczne fotolia.pl

Konsultacje społeczne zakładają obustronną komunikację i nawiązanie relacji pomiędzy władzą, a mieszkańcami. Konsultacje są jedną z form partycypacji obywatelskiej, czyli włączania obywateli w podejmowanie decyzji dotyczących życia publicznego. Sytuują się one mniej więcej pośrodku tzw. drabiny partycypacji: nie dają mieszkańcom bezpośredniego wpływu na decyzje, ale są też czyś więcej niż tylko informowaniem obywateli o planowanych działaniach.

Najczęściej z mieszkańcami konsultuje się kwestie dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego i nowych inwestycji. Może chodzić o modernizację ulicy czy zagospodarowanie skweru, albo dyskusję o ofercie domów kultury lub planach dotyczących kierunków przyszłego rozwoju miasta. Można rozmawiać o dokumentach strategicznych miasta bądź państwa.

Dobrze przeprowadzone konsultacje dają możliwość budowania trwałych, dobrych relacji między władzami samorządowymi a obywatelami, włączają mieszkańców w proces podejmowania ważnych decyzji, ponadto pozwalają realizować takie działania, które będą wspierane przez lokalną społeczność.

Konsultacje to nie tylko możliwość wypowiedzenia się na piśmie albo rozmowy z ekspertem, przybierają one także formę spotkań dyskusyjnych lub warsztatów czy chatów on-line, w trakcie których można nie tylko wyrazić swoją opinię, ale także poznać potrzeby innych, zadawać pytania urzędnikom i ekspertom. Podczas konsultacji ważna jest wymiana zdań i możliwość usłyszenia propozycji innych osób.

Na przeprowadzenie pogłębionych konsultacji w zakresie planowania przestrzennego gmina może otrzymać środki od Fundacji Promocji Gmin Polskich.

Fundacja jest Operatorem konkursu grantowego projektu „LIDERZY KONSULTACJI SPOŁECZNYCH” (POWR.02.19.00-IZ.00-00-003/18) , w ramach którego gminy z całej Polski mogą otrzymać grant w wysokości do 50 tys. zł. Dodatkowo w ramach projektu pracownicy urzędu będą mieli możliwość podniesienia swoich kompetencji i poszerzenia wiedzy w zakresie planowania przestrzennego jak i przeprowadzenia konsultacji społecznych poprzez udział w szkoleniach.

W projekcie nie jest wymagany wkład własny (100% dofinansowania) a działania w projekcie można zaplanować aż do 30.06.2021r.

Deklaracje udziału przyjmowane są do 10 lipca 2019 r.

Szczegółowe informacje i dokumentacja znajdują się na stronie www.fpgp.eu.

W razie pytań prosimy o kontakt z biurem Projektu: tel. (22)  697 52 99, lub emailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pt., 28 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska