Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

LGD: łatwiejsze finansowanie kosztów bieżących

LGD: łatwiejsze finansowanie kosztów bieżących fotolia.pl

Resort rozwoju wsi przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia regulującego wypłatę lokalnym grupom działania finansowania w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Zaproponowane rozwiązania ułatwią grupom otrzymywanie transz na finansowanie bieżącej działalności.

Urzędnicy proponują zmianę formuły liczenia transz. Obecnie ich wysokość uzależniona jest od wysokości płatności wypłacanych przez LGD beneficjentom dofinansowanych projektów w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii RLKS. Podstawą do obliczenia wysokości transzy jest suma wartości wypłat dla beneficjentów. Problem w tym, że w początkowym okresie realizacji strategii ze względu na rozruch całego systemu grupy maiły niskie poziomy wypłat dla beneficjentów. A to oznaczało w konsekwencji nawet brak płynności finansowej LGD. Mimo uruchomionych instrumentów pomocy ze strony ministerstwa: zaliczki i tzw. wyprzedzające finansowanie. Z kolei na koniec okresu rozliczeniowego resort przewiduje nadpłynność niektórych grup ze względu na nagromadzenie wypłat w drugiej połowie 2022 i w 2023 r. Dlatego urzędnicy ministerstwa zaproponowali zmianę sposobu liczenia podstawy wysokości transz dla grup. Podstawą ma być nie wartość wypłat, a wartość przyznanego dofinansowania. Dzięki temu transze nadal będą powiązane z tempem wdrażania strategii, ale w wysokościach urealnionych do potrzeb LGD.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się tutaj . Będzie ono przedmiotem opinii zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pt., 7 Wrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża