Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP popiera rozwój Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin

ZPP popiera rozwój Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin fotolia.pl

W ostatnim okresie do Związku Powiatów Polskich docierają liczne uwagi samorządów i mieszkańców w sprawie dalszego rozwoju Portu Lotniczego Warszawa - Modlin, w kontekście budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Samorządowcy z zaniepokojeniem zauważają w podejmowanych uchwałach możliwość zdecydowanego ograniczenia działalności portu, jeżeli nie nastąpi wyraźne zapewnienie o kontynuacji jego rozwoju przez Rząd.

Obecna sytuacja związana z realizacją CPK nie powinna wpływać na lotnisko w Modlinie, które w zeszłym roku obsłużyło blisko 3 mln osób, co daje piąte miejsce w ramach lotnisk w Polsce. Od początku pomysłu realizacji drugiego lotniska w aglomeracji warszawskiej miało silne wsparcie w lokalnych samorządach. Całość inwestycji wraz z inwestycjami towarzyszącymi wyniosła blisko 1 miliard złotych. Pieniądze te posłużyły nie tylko dla rozwoju samego lotniska, ale również dróg dojazdowych, linii kolejowej jak również szeregu przedsięwzięć o charakterze prywatnym.

Dzięki zaangażowaniu zarówno kapitału prywatnego, środków unijnych oraz pieniędzy publicznych udało się stworzyć dobrze działający podmiot do którego obsługi bezpośredniej lub pośredniej zaangażowanych jest tysiące obywateli. Lokalizacja lotniska w tej części województwa mazowieckiego pozwoliła zaktywizować lokalnych mieszkańców, dzięki czemu udało się poprawić sytuację związaną z wskaźnikami dotyczącymi bezrobocia. Dodatkowo z racji odległości od stolicy kraju i korzystniejszej relacji stawek dla przewoźników udało się pozyskać linie lotnicze, które zapewniają przewozy na odpowiednim poziomie z korzystną relacją cenową dla Polaków. Wszystko to spowodowało, że latanie stało się bardziej dostępne niż przed jego utworzeniem.

Wszystkie te czynniki wpływają na stały rozwój lotniska, które jest w czołówce najlepiej i najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Polsce.

Dlatego Zarząd Związku Powiatów Polskich 9 lipca br. przyjął stanowisko, w którym popiera dalszy rozwój Portu Lotniczego Warszawa - Modlin i zwraca się z apelem do władz państwowych o jasną deklarację, co do przyszłości tego lotniska i zagwarantowania mu istotnego miejsca na mapie komunikacyjnej nie tylko Polski, ale i Europy.

Czw., 12 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska