Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Raport dotyczący kar umownych w zamówieniach publicznych

Raport dotyczący kar umownych w zamówieniach publicznych fotolia.pl

Urząd Zamówień Publicznych opublikował raport dotyczący stosowania kar umownych w zamówieniach publicznych. Raport jest efektem analizy przeprowadzonej przez Urząd we wskazanym wyżej obszarze na podstawie umów zawartych w okresie od 1.01.2015 r. do 31.10.2017 r.

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą interaktywnego formularza elektronicznego umieszczonego na stronie internetowej UZP (formularz on-line), do którego zostały zaimplementowane pytania ankietowe.

Z przesłanych 61 ankiet największą grupę zamawiających stanowiły instytucje szczebla rządowego oraz samorządowego. Administrację rządową centralną wskazało 20% respondentów, natomiast administrację rządową terenową – 8% ankietowanych. W sumie administracja rządowa była reprezentowana przez 28% badanych. Podobnie w przypadku administracji samorządowej – 28% wskazań dotyczyło zamawiających szczebla samorządowego, z tego administrację samorządową jako zamawiającego wskazało 25% respondentów natomiast jednostki organizacyjne administracji samorządowej – 3%.

Jak wynika z odpowiedzi prawie wszyscy ankietowani – 98% przypadków (wyjątek stanowił jeden wpis) – którzy wypełnili ankietę, zawierali w treści umów o zamówienie publiczne klauzule dotyczące kar umownych za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. W zdecydowanej większości zamawiający wskazywali, iż klauzule te stosowali we wszystkich umowach – 85% przypadków (51 ankiet). W pozostałych 15% przypadków (9 ankiet) zamawiający określili, że klauzule dotyczące kar umownych za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o zamówienie publiczne stosowali w większości umów.

Dane uzyskane od ankietowanych wskazują, iż w badanym okresie zamawiający nałożyli na wykonawców kary za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy w sumie w 1 201 przypadkach. Najwięcej kar zamawiający nałożyli w związku z realizacją usług – 652 przypadki (54%), w dalszej kolejności w zamówieniach na dostawy – 371 przypadków (31%) oraz w zamówieniach na roboty budowlane – 178 przypadków (15%).

Szersza analiza danych dostępna w przedmiotowym raporcie znajduje się tutaj.

Źródło: uzp.gov.pl

Sob., 24 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk