Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PROW, odnowa wsi: nowelizacja rozporządzeń

PROW, odnowa wsi: nowelizacja rozporządzeń fotolia.pl

Zmiany niewielkie i korzystne dla beneficjentów. Tak najkrócej można podsumować wyniki konsultacji i opiniowania przedstawionych przez resort rozwoju wsi projektów nowelizacji rozporządzeń regulujących dofinansowanie inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

W okresie świąteczno-noworocznym ministerstwo przedstawiło propozycje zmian w pakiecie rozporządzeń dotyczących finansowania dróg lokalnych, gospodarki wodno-ściekowej, targowisk oraz scalania gruntów. Propozycje nowelizacji opisaliśmy wcześniej w osobnych artykułach. Podczas krótkich, dziesięciodniowych konsultacji publicznych oraz w trybie opiniowania projektów przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego samorządowcy regionalni i lokalni zgłosili swoje uwagi. Na styczniowym posiedzeniu zespołu ds. obszarów wiejskich KWRiST urzędnicy ministerstwa zaprezentowali stanowiska do przesłanych uwag. Część uznali za zasadne, innych nie uwzględnili. Rezultat ogólny dla samorządów jest jednak pozytywny.

Wod-kan, scalenia, targowiska – korekty niewielkie, więcej pieniędzy, będą konkursy

Do propozycji modyfikacji w rozporządzeniach dotyczących scaleń, gospodarki wodno-ściekowej i targowisk wpłynęło niewiele uwag (więcej zgłoszonych zostało do projektu nowelizacji rozporządzenia regulującego dofinansowanie projektów drogowych; piszemy o nim w osobnym artykule). Niektóre samorządy wojewódzkie postulowały wydłużenie operacji wodno-ściekowych do 24 i 36 miesięcy. Jednak ministerstwo nie zgodziło się na to. Argumentowano, że po pierwsze była to pojedyncza uwaga, a po drugie resort musi pilnować sprawnego wydawania pieniędzy, by nie dopuścić do kumulacji pieniędzy na koniec okresu rozliczeniowego. Trzeba odnotować, że resort podwyższył pułap wartości całkowitej inwestycji, co jest atrakcyjną zmianą dla gmin. Samorządowcy pochwalili resort także za zwiększenie alokacji na operacje scaleniowe. W przypadku nowelizacji tego rozporządzenia samorządy nie miały merytorycznych zastrzeżeń do proponowanych przez ministerstwo korekt. Jak poinformowali przedstawiciele departamentu rozwoju obszarów wiejskich, w ramach tego typu operacji w województwach będą ogłaszały kolejne konkursy.

Możliwe przesunięcia alokacji

Strona samorządowa pochwaliła ministerstwo również za wcześniejszą decyzję o umożliwieniu samorządom województw przesuwania alokacji pomiędzy poszczególnymi typami operacji. Dzięki temu zarządy województw mogły dopasować wartości alokacji do regionalnych potrzeb. W niektórych regionach ze względu na duże zainteresowanie pierwotne alokacje uległy zasadniczym zmianom.

Do ostatecznego zaopiniowania przez KWRiST

Po pozytywnym zaopiniowaniu projektów na posiedzeniu zespołu ustalono, że jeśli projektach nastąpiłyby kolejne korekty ministerstwo prześle je stronie samorządowej przed styczniowym posiedzeniem plenarnym KWRiST. Zaplanowane zostało ono na dzień 31 stycznia.

Sob., 20 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża