Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Posiedzenie Zespołu Sterującego Platformy PPP oraz Zespołu ds. PPP

Posiedzenie Zespołu Sterującego Platformy PPP oraz Zespołu ds. PPP fot. ppp.gov.pl

W grudniu ub. r. odbyło się wspólne posiedzenie Zespołu Sterującego Platformy PPP (Partnerstwa publiczno-prywatnego) oraz Zespołu ds. PPP. Posiedzenie było okazją do podsumowania działań Ministerstwa Rozwoju w zakresie PPP oraz omówieniu działań związanych z przygotowaniem i realizacją projektów w formule PPP.

Jak podkreślał wiceminister rozwoju Witold Słowik, 2017 rok był niezmiernie intensywny, jeśli chodzi o działania w zakresie PPP. Rząd przyjął bowiem dwa kluczowe dokumenty ważne dla rozwoju rynku PPP: Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Politykę Rządu w zakresie rozwoju PPP.

Minister wskazał ponadto na przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o PPP, opracowanie i udostępnienie baz projektów (bazy dostępne są tutaj). Omówił również działania, jakie Ministerstwo Rozwoju prowadzi w zakresie wsparcia projektów planowanych do realizacji w formule PPP i szeroką ofertę szkoleniową skierowaną do administracji samorządowej i rządowej (więcej informacji o projekcie znajduje się tutaj).

Paweł Szaciłło, dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w MR przybliżył uczestnikom posiedzenia zalecenia dotyczące przygotowania projektów PPP, które znaleźć można w dokumencie „Polityka PPP”. Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju zaprezentowali najważniejsze projektowane zmiany ustawowe, a także zwrócili uwagę na to, co w partnerstwie publiczno-prywatnym powinno mieć szczególne znaczenie – czyli niefinansowe korzyści, jakie powinny nieść ze sobą takie przedsięwzięcia.

Zaproszeni do udziału w posiedzeniu eksperci również skupili się na aspektach praktycznych, które dla członków obu Zespołów mają szczególne znaczenie.

Piotr Michałowski, kierownik Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie przedstawił możliwości wykorzystania finansowania EBI w realizacji przedsięwzięć PPP.

Mecenas Marcin Wawrzyniak omówił kwestie dotyczące wpływu projektów realizowanych w formule PPP na budżet JST i budżet państwa.

Z kolei mecenas Magdalena Zabłocka podzieliła się doświadczeniami z prac doradczych dla dwóch projektów PPP przygotowywanych w Krakowie (Krakowski Szybki Tramwaj (etap IV), Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie).

Źródło: www.ppp.gov.pl 

Pt., 5 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska