Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozwój pogranicza Polski, Białorusi i Ukrainy

Rozwój pogranicza Polski, Białorusi i Ukrainy fotolia.pl

W Rzeszowie wiceminister rozwoju podpisał pierwsze umowy o dofinansowanie projektów w Programie Polska - Białoruś - Ukraina. W uroczystości tej wzięli udział beneficjenci trzech projektów z województwa podkarpackiego i Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Wybrano już 48 projektów konkursowych, a trwają intensywne prace nad 10 projektami pozakonkursowymi. Na realizacje projektów rozdzielono 83% środków na kwotę ponad 141 mln euro.

W Rzeszowie podpisano pierwsze trzy umowy, a kolejne podpisane będą w Białymstoku i Lublinie.

Pierwsze zakontraktowane projekty dotyczą ochrony i wykorzystania dziedzictwa kulturowego i naturalnego pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego.

Dofinansowane Projekty to:

  1. Natura bez granic - zachowanie wspólnego dziedzictwa naturalnego w gminach Dobromil (Ukraina) i Zagórz (Polska) - jego celem jest ochrona zasobów przyrodniczych zlewni rzeki San w celu lepszego wykorzystania dziedzictwa przyrodniczego Karpat, a także rozwinięcie oferty turystycznej regionu. Zaplanowano budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w Dobromilu (Ukraina) oraz prawie 30 km kanalizacji w gminie Zagórz. Zadaniem partnerów jest również wspólne opracowanie strategii ochrony dziedzictwa naturalnego. Wsparcie finansowe tego projektu to 2,2 mln euro.
  1. Ochrona wód Jeziora Solińskiego i wód leczniczych kurortu Schodnica – wspólne wyzwanie i szansa zachowania i wykorzystania potencjału dziedzictwa naturalnego – celem tego projektu jest powstanie dwóch oczyszczalni ścieków w Schodnicy oraz system kanalizacji w trzech miejscowościach na terenie gminy Solina. Partnerzy przeprowadzą serię szkoleń i warsztatów, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców i turystów. Kwota przeznaczona na ten projekt to 1,7 mln euro.
  1. Uruchomienie centrów pracy z młodzieżą w Miejscu Piastowym – dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu rzeszowskiego i lwowskiego jako podstawa wartości edukacyjnych Ojca Bronisława Markiewicza - poprzez działania edukacyjne projekt umożliwi młodym ludziom lepsze poznanie dziedzictwa kulturowego i historycznego obszarów pogranicza polsko-ukraińskiego. Powstanie również niezbędna infrastruktura. Wsparcie projektu to 2,36 mln euro, które pozwoli na: budowę i wyposażanie Centrum Dziedzictwa i Kultury „Michał” w Miejscu Piastowym, budowę i wyposażanie Centrum Dziedzictwa i Historii w Skole, organizację warsztatów teatralnych, malowania ikon oraz fotografii dla młodzieży, a także na konferencje promujące dziedzictwo bł. ojca Bronisława Markiewicza.

We wrześniu 2018 r. będzie prowadzony nabór na projekty o małym budżecie, które dotyczą wspólnego polsko-białorusko-ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Pula środków będzie wynosiła 5,2 mln euro, a na realizację projektu będzie można otrzymać od 20 do 60 tysięcy euro, natomiast beneficjenci będą mogli liczyć na dofinansowanie 90% wydatków w projekcie.

O środki mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, instytucje świadczące usługi publiczne, a także organizacje pozarządowe.

Źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Czw., 21 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska