Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedsiębiorczość w Polsce - raport Ministerstwa Rozwoju

Przedsiębiorczość w Polsce - raport Ministerstwa Rozwoju fotolia.pl

Coroczny raport Ministerstwa Rozwoju pn. Przedsiębiorczość w Polsce to aktualne spojrzenie na sektor przedsiębiorstw i zachodzące w nim zmiany. Utrzymująca się niepewność co do rozwoju sytuacji w gospodarce światowej była w 2016 roku jednym z głównych czynników wpływających na poziom aktywności gospodarczej w Polsce.

Wzrost PKB o niecałe 3% to wynik spadku tempa procesów inwestycyjnych. Związane to było z zakończeniem wydatków z poprzedniej perspektywy finansowej, nie zrekompensowane jeszcze odpowiednio wysokim wykorzystaniem środków z aktualnej perspektywy. Jednocześnie zarówno konsumpcja, jak i eksport rosły w tempie przewyższającym poziom z 2015 roku.  

Wg danych GUS polski eksport towarowy wzrósł o 2,9%, do 184,8 mld EUR, a import o 2,1%, do 180,9 mld EUR. Niższy niż w poprzednich latach wzrost polskich obrotów wpisał się w ogólnoświatową tendencję gwałtowanego wyhamowania handlu w 2016 r. Na polski handel w 2016 r. największy wpływ miała sytuacja na ważniejszych rynkach unijnych, zwłaszcza w Niemczech.  

Rok 2016 roku zaznaczył się zdecydowaną poprawą na rynku pracy. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł szósty rok z rzędu, osiągając 69,3%, a stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtowała się na poziomie 8,3% i była o 1,4 pkt. proc. niższa niż przed rokiem. 

Obraz kondycji polskiej gospodarki w 2016 r. uzupełniają poprawiające się wyniki przedsiębiorstw. Przychody ogółem firm zatrudniających powyżej 9 osób osiągnęły prawie 3,2 bln zł, a ich dynamika (3,4%) była wyższa niż w 2015 roku. Przychody ogółem wzrastały w tempie szybszym od kosztów ich uzyskania, co skutkowało dynamicznym wzrostem wyników finansowych i wskaźników rentowności. Poprawiającej się kondycji finansowej firm towarzyszył wspomniany wcześniej spadek aktywności inwestycyjnej.  

Wg ostatnich dostępnych danych (2015) dotyczących całej zbiorowości podmiotów niefinansowych, działalność gospodarczą prowadziło 1.914 tys. przedsiębiorstw niefinansowych , tj. o 3,9% więcej niż rok wcześniej. Podobnie jak w latach poprzednich, wśród wszystkich przedsiębiorstw niefinansowych zdecydowanie dominowały mikropodmioty (96,0%). Udział przedsiębiorstw małych, średnich i dużych wynosił odpowiednio: 3,0%, 0,8% i 0,2%.  

Więcej informacji oraz sam raport dostępny tutaj.

Źródło: mr.gov.pl

Pt., 20 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk