Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze na gospodarkę odpadami bezpieczne

Eurofundusze na gospodarkę odpadami bezpieczne fotolia.pl

Komisja Europejska potwierdziła spełnienie przez Polskę tzw. warunku ex-ante, koniecznego dla finansowania projektów z zakresu gospodarki odpadami. Oznacza to, że pieniądze na te przedsięwzięcia - ponad 1,2 mld euro (822 mln euro z programu Infrastruktura i Środowisko i 400 mln euro z programów regionalnych) - są bezpieczne i możliwe do pozyskania przez beneficjentów. Komisja Europejska zastrzegła, że do współfinansowania kwalifikują się wyłącznie projekty uwzględnione w ważnym i obowiązującym planie gospodarki odpadami danego województwa. Zaznaczyła również, że dofinansowanie może być udzielane projektom realizowanym w gminach, które faktycznie wdrożyły selektywną zbiórką odpadów komunalnych.

Spełnione kryteria

Władze naszego kraju musiały udowodnić spełnienie czterech warunków. Pierwszym było opracowanie krajowego planu gospodarki odpadami, uwzględniającego cele tzw. dyrektywy odpadowej. Po drugie, należało przygotować akty prawne (rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, obejmującego m.in. podwyższenie opłat dla strumieni odpadów składowanych) oraz standardy segregacji odpadów komunalnych obowiązujących w całym kraju. Komisja zaakceptowała wszystkie przekazane przez Polskę dokumenty, w tym rozporządzenie Ministra Środowiska z grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, rozporządzenie Rady Ministrów z 6 marca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska zwiększające koszty składowania odpadów komunalnych przez gminy. Trzecim warunkiem było zaktualizowanie wojewódzkich planów gospodarki odpadami i dostosowanie do zapisów krajowego. Ostatnim zadaniem z listy było wprowadzenie do priorytetów finansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich pilotażowych projektów związanych ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadów biodegradowalnych oraz opracowanie programu akredytacyjnego dla audytorów przeprowadzających audyty przedsiębiorców.

Mimo, że procedura wypełniania warunków trwała Komisja zgodziła się na ogłoszenie konkursów na wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć odpadowych. W ramach programu Infrastruktura i Środowisko uruchomiono dotychczas cztery konkursy.

Źródło: mr.gov.pl

Sob., 12 Sp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża