Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powszechny spis rolny 2020: przygotowania

Powszechny spis rolny 2020: przygotowania fotolia.pl

W 2020 roku odbędzie się kolejna edycja powszechnego spisu rolnego, wyznaczonego zgodnie z kalendarzem badań unijnego urzędu statystycznego Eurostat.

Na poziomie unijnym spis regulowany jest przepisami „Zintegrowanego Badania Gospodarstw Rolnych” – IFS (Integrated Farm Statistics), zawierającego listę cech dla spisu rolnego 2020, oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady nr 543/2009 w sprawie statystyk upraw. Polski GUS przygotowując się do realizacji zadania, chce zasięgnąć zdania opinii publicznej w sprawie zakresu informacji, które będą zbierane w przyszłym spisie rolnym. Polscy statystycy podkreślają, że udział zainteresowanych osób konsultacjach jest dla nich niezwykle istotny, ponieważ zebrane opinie pomogą w zaprojektowaniu badania w taki sposób, aby jego wyniki w jak największym stopniu odpowiedziały na zgłaszane potrzeby. Aby zebrać opiniie GUS przygotował specjalną ankietę.

W kwestionariuszu znalazły się zarówno pytania ogólne dotyczące położenia i wielkości gospodarstw rolnych, jak i bardziej szczegółowe dane o cechach prowadzonej w gospodarstwach działalności i struktury dochodów z tego tytułu. Zaproponowano również obszerny blok danych charakteryzujących grunty i sposoby ich użytkowania, w tym szereg informacji o poszczególnych uprawach, plantacjach, zasiewach. Do tych danych należy dodać informacje dotyczące sposobów nawadniania i nawożenia użytkowanych gruntów rolnych. Kolejnym blokiem są informacje przedstawiające liczby i rodzaje hodowanych zwierząt oraz sposób ich utrzymywania. Ostatnim zakres informacji poświęcono charakterystyce infrastruktury rolniczej (budynków gospodarczych, sprzętu) oraz osób zatrudnionych w gospodarstwach.

W kwestionariuszu pozostawiono miejsce na własne uwagi osoby wypełniającej. Z dokumentem można zapoznać się tutaj.

Źródło: stat.gov.pl

Sob., 15 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża