Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pojęcie przedsiębiorcy w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych

Pojęcie przedsiębiorcy w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych fotolia.pl

W przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie została zawarta samodzielna definicja przedsiębiorcy dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości i w tym zakresie ustawa ta nie odsyła też do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, to pojęcie przedsiębiorcy należy wykładać z uwzględnieniem rozwiązań przyjętych w innych, właściwych dla statusu danego podatnika obowiązujących aktów prawnych.

Gdyby bowiem ustawodawca i w tym zakresie (zdefiniowania pojęcia przedsiębiorcy) widział potrzebę odesłania do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tak jak uczynił to w stosunku do pojęcia "działalność gospodarcza", to takie odesłanie wprost zawarłby w ustawie. W tym konkretnym przypadku zasadne staje się więc sięgnięcie do przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1578, j.t.) - dalej jako "k.s.h.". W myśl jej art. 163 pkt 5, do powstania spółki z o.o. wymagany jest wpis do rejestru, tj. spółka taka powstaje z tym momentem (wpis ma charakter konstytutywny) a dodatkowo uzyskuje ona, z chwilą wpisu do rejestru, osobowość prawną. Podlegając ujawnieniu w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, uzyskuje status przedsiębiorcy.

W orzecznictwie sądów administracyjnych na gruncie podatku od nieruchomości wskazuje się, że spółka z o.o. jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l., zaś status ten uzyskuje poprzez dokonanie wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS, w którym też ujawniony jest przedmiot prowadzonej działalności. Podobnie w wyroku z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Lu 658/11 wskazano, że status przedsiębiorcy w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. jest dokumentowany Krajowym Rejestrem Sądowym (art. 36 ustawy o KRS) i trwa do momentu zaistnienia okoliczności uzasadniających wykreślenie podmiotu z tego rejestru.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 10 marca 2017 r. I SA/Op 505/16

Źródło: CBOSA

Pt., 2 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk