Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Marszałkowie o eurofunduszach na kulturę: interwencji skuteczna w połowie

Marszałkowie o eurofunduszach na kulturę: interwencji skuteczna w połowie fotolia.pl

Na swoim kwietniowym posiedzeniu Konwent Marszałków Województw zwrócił uwagę resortom rozwoju i kultury, że przedłużające się renegocjacje kontraktów terytorialnych mogą spowodować problemy z wykorzystaniem dofinansowania z ósmej osi priorytetowej programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ze względu na problemy w konkursie ogłoszonym w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Marszałkowie obawiali się wówczas, iż nieuwzględnienie projektu w kontrakcie terytorialnym, których renegocjacje trwają, znacznie obniży jego szanse na uzyskanie dofinansowanie, a w skrajnym przypadku uniemożliwi złożenie wniosku. W opinii marszałków niekorzystne dla wnioskodawców jest również wyznaczenie zbyt krótkiego okresu (jeden miesiąc) naboru wniosków  Dotychczas okresy naborów były dłuższe, dwu lub trzymiesięczne. Marszałkowie zaapelowali również o zmianę dokumentacji konkursowej. Inaczej wnioskodawcy będą nierówno traktowani, ponieważ część z nich nabyła prawo do nieruchomości, na której chce realizować projekt, nie w drodze czynności cywilno-prawnej, a poprzez decyzję administracyjną. Natomiast regulamin konkursu pomija tę formę. Podsumowując przesłanki, marszałkowie zaapelowali w swoim stanowisku o przedłużenie terminu naboru wniosków w ogłoszonym konkursie i wprowadzenie korekt do dokumentacji konkursowej.

Ministerstwo zareagowało

Na stronie internetowej konkursu pod koniec kwietnia opublikowana została informacja przypominająca potencjalnym wnioskodawcom, że nabór do VIII osi priorytetowej: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zakończy się 4 maja br. A termin ten obowiązywał wszystkich potencjalnych beneficjentów. Także tych, których projekty zostały zamieszczone w aktualizowanych obecnie przez Ministerstwo Rozwoju kontraktach terytorialnych. Resort zapewnił jednak, że brak formalnie podpisanego kontraktu terytorialnego na dzień zakończenia naboru nie eliminuje możliwości wnioskowania o dofinansowanie projektów. Uwzględniając harmonogram konkursu, kontrakty terytorialne wraz załącznikami muszą być podpisane do 2 czerwca br. Listy uzgodnionych projektów, które będą zamieszczone w załączniku do kontraktów ministerstwo rozwoju rozesłało do urzędów marszałkowskich.

Niedz., 14 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża