Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mazowsze: konkurs na usługi społeczne

Mazowsze: konkurs na usługi społeczne fotolia.pl

Od 28 lutego przez miesiąc mazowieckie samorządy lokalne będą mogły składać wnioski w konkursie na rozwój usług społecznych w ramach mazowieckiego RPO. Możliwości dofinansowania są szerokie: od usług środowiskowych, przez tworzenie wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, kształcenie kadr opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, po likwidację barier architektonicznych i tzw. budownictwo mieszkaniowe wspomagane.

Dla kogo pieniądze?

Wnioskodawcami mogą być m.in. JST, ich jednostki organizacyjne, związki i stowarzyszenia, podmioty, którym zlecono realizację zadań publicznych; podmioty, w których większość udziałów/akcji mają JST oraz ich związki i stowarzyszenia; urzędy administracji publicznej, jednostki budżetowe; a także instytucje rynku pracy, jednostki zatrudnienia socjalnego.

Na co pieniądze?

Katalog tematyki projektów jest bardzo szeroki:

  1. Rozwój środowiskowych usług społecznych na rzecz aktywnej integracji szczególnie na rzecz osób niesamodzielnych i starszych, w tym: zwiększenie liczby miejsc świadczenia usług opiekuńczych i asystenckich w formie usług świadczonych w lokalnej społeczności w celu poprawy dostępu do usług opiekuńczych i asystenckich w zastępstwie za opiekunów faktycznych; wsparcie osób będących w opiece instytucjonalnej w celu przejścia tych osób do opieki realizowanej w ramach usług świadczonych w lokalnej społeczności, o ile przyczyni się to do zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług opiekuńczych w postaci usług świadczonych w lokalnej społeczności; rozwój usług opiekuńczych w oparciu o nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne np. teleopiekę, systemy przywoławcze, aktywizacja środowisk lokalnych w celu tworzenia społecznych (sąsiedzkich) form samopomocy przy wykorzystaniu nowych technologii; działania wspierające opiekunów faktycznych, w szczególności: kształcenie, w tym szkolenie i zajęcia praktyczne oraz wymiana doświadczeń dla opiekunów faktycznych, zwiększające ich umiejętności w zakresie opieki nad osobami niesamodzielnymi; poradnictwo (w tym psychologiczne) oraz pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiających poruszanie się po rożnych systemach wsparcia, z których korzystanie jest niezbędne dla sprawowania wysokiej jakości opieki i odciążenia opiekunów faktycznych; tworzenie miejsc krótkookresowego pobytu w zastępstwie za opiekunów faktycznych w formie pobytu całodobowego lub dziennego; sfinansowanie usługi asystenckiej lub usługi opiekuńczej w celu umożliwienia opiekunom faktycznym funkcjonowania społecznego, zawodowego lub edukacyjnego;
  2. Przygotowanie i tworzenie wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego i wspomagającego połączone z doradztwem w doborze sprzętu, treningami samoobsługi z użyciem wypożyczonego sprzętu oraz przygotowaniu warunków do opieki domowej;
  3. Działania umożliwiające pozostawanie osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych w lokalnej społeczności dzięki finansowaniu przedsięwzięć pozwalających tym osobom na w miarę możliwości samodzielne funkcjonowanie (w tym działania zwiększające kształcenie kadr, bezpieczeństwo, autonomię i mobilność osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych, np. likwidowanie barier architektonicznych w miejscu zamieszkania, sfinansowanie wypożyczenia sprzętu niezbędnego do opieki nad osobami niesamodzielnymi lub sprzętu zwiększającego samodzielność osób, usługi dowożenia posiłków, przewóz do miejsca pracy lub ośrodka wsparcia);
  4. Działania na rzecz rozwoju usług mieszkalnictwa wspomaganego poprzez zapewnienie dostępu do usług świadczonych w mieszkaniach chronionych, treningowych i wspieranych skierowanych do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczonych wspierających proces ich integracji społecznej i zawodowej.

Jakie pieniądze do pozyskania?

Poziom dofinansowania z UE wynosi 80 proc. Minimalny wkład własny 7 proc. Minimalna wartość projektu wynosi 100 tys., a maksymalna 2 mln zł.

Gdzie po informacje?

Zainteresowani znajdą dokumentację konkursową tutaj. Na pytania wnioskodawców odpowiadają pracownicy Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Sob., 25 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża