Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PROW, obiekty kulturalne: propozycje kryteriów

PROW, obiekty kulturalne: propozycje kryteriów fotolia.pl

Na najbliższe posiedzenie komitetu monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, 25 października, resort rozwoju wsi zaproponował kryteria wyboru operacji typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” z podziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich.

Preferowane inwestycje w biedniejszych gminach, w obiekty, z których korzystają mieszkańcy

W ocenie inwestycji tego typu priorytetowo będą traktowane operacje w gminach uboższych. Punkty przyznawane będą gminom, w których dochód podatkowy w przeliczeniu na 1 mieszkańca kształtuje się na poziomie niższym niż średnia krajowa oraz tym, które wchodzą w skład powiatu o wskaźniku bezrobocia wyższym lub równym ze średnią w kraju.

Preferowane mają być inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne (świetlice wiejskie, domy kultury lub obiekty rekreacyjno-sportowe), które będą w pełnym zakresie wykorzystywane przez mieszkańców danej miejscowości, gminy lub powiatu i odpowiadające ich rzeczywistym potrzebom i oczekiwaniom, dające gwarancje pełnej lub częściowej dostępności mieszkańców.

Dobrze zastosować innowacje i OZE

Premiowane będą operacje uwzględniające zastosowanie innowacyjnych co najmniej w skali województwa rozwiązań (organizacyjnych, technicznych lub technologicznych), które zapewnią warunki dla tworzenia wysokiej jakości oferty kulturalnej, dostępnej dla zróżnicowanych grup odbiorców. Oprócz tego premie otrzymają inwestycje wyposażające budowane lub przebudowywane obiekty w mikroinstalacje OZE.

Kryteria regionalne

Wśród kryteriów regionalnych wyróżnić można warunki preferujące obszary najbardziej zaludnione, udział sołectw w regionalnych programach odnowy wsi czy kryteria preferujące operacje, które mają na celu podniesienie wśród danej społeczności wiedzy o historii lub kulturze danego regionu.

Punktacja

Proponowana maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosi 32. W tym z kryteriów krajowych można uzyskać maksymalnie 20, a z regionalnych maksymalnie 12 punktów, czyli ok. 40 proc. wszystkich. Warunkiem przyznania dofinansowania jest uzyskanie połowy sumy punktów możliwych do otrzymania, czyli co najmniej 16.

Czw., 13 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża