Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PROW, przestrzeń: propozycje kryteriów

PROW, przestrzeń: propozycje kryteriów fotolia.pl

Na najbliższe posiedzenie komitetu monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, które odbędzie się 25 października, resort rozwoju wsi zaproponował kryteria wyboru operacji typu „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej” z podziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”.

Preferencje dla zabytków, turystyki i komplementarności

W ocenie inwestycji tego typu priorytetowo będą traktowane operacje mające na celu kształtowanie przestrzeni układów urbanistycznych wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków. Po drugie, operacje zlokalizowane na obszarach o potencjale turystycznym. I po trzecie, operacje, które są komplementarne z innymi inwestycjami w danej miejscowości.

W pierwszym przypadku chodzi o ochronę unikatowych w skali kraju i Europy przestrzennych założeń miejskich lub wiejskich, zawierających zespoły budowlane, pojedyncze budynki i formy zaprojektowanej zieleni, rozmieszczonych w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic lub sieci dróg.

Z kolei dla oceny potencjału turystycznego danego obszaru, na którym na być realizowana inwestycja przyjęto wskaźnik intensywności ruchu turystycznego wyrażony liczbą turystów korzystających z noclegów, przypadających na 1 tys. mieszkańców zameldowanych na pobyt stały. Ta ocena uzupełniana będzie kryteraimu regionalnymi, np. preferecjami dla miejscowości na szlakach turystycznych lub leżących w powiatach, których liczba szlaków turystycznych jest wyższa od średniej liczby szlaków w danym województwie.

Natomiast miernik komplementarności będzie wpisywanie się danego przedsięwzięcia w istniejącą sieć działań danej jednostki samorządu terytorialnego i uzupełnienie inwestycji rozpoczętych lub w trakcie realizacji, a finansowanych z funduzy unijnych i krajowych. Oceniane będzie uzupełniania się projektów i zapobieganie ich powielania.

Koncepcje architektoniczne warto wybrać w konkursie

Proponowane kryteria preferują operacje realizowane w ramach formuły konkursu architektonicznego. Ma to na celu realizację przemyślanych i zgodnych ze sztuką architektoniczną inwestycji oraz podniesienie standardów kształtowania przestrzeni publicznych i pozytywnego wizerunku obszarów wiejskich przy uwzględnieniu walorów kulturowych, historycznych oraz społecznych.

Dobrze zastosować innowacje i OZE

Przewidziano premie dla inwestycji uwzględniających zastosowanie innowacyjnych co najmniej w skali województwa rozwiązań (organizacyjnych, technicznych lub technologicznych), które zapewnią warunki dla tworzenia wysokiej jakości oferty kulturalnej, dostępnej dla zróżnicowanych grup odbiorców. Poza tym premia dotyczyć będzie przedsięwzięć wyposażających budowane lub przebudowywane obiekty w mikroinstalacje OZE.

Kryteria regionalne

Poza kryteriami krajowymi, swoje kryteria zaproponowały również poszczególne regiony. Ich celem jest wskazanie dodatkowych preferencji wynikających ze specyfiki danego regionu.

Punktacja

Proponowana maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosi 32. W tym z kryteriów krajowych można uzyskać maksymalnie 20, a z regionalnych maksymalnie 12 punktów, czyli ok. 40 proc. wszystkich. Warunkiem przyznania dofinansowania jest uzyskanie połowy sumy punktów możliwych do otrzymania, czyli co najmniej 16.

Czw., 13 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża