Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miliony na profilaktykę – szansa dla szpitali powiatowych prowadzących POZ

Miliony na profilaktykę – szansa dla szpitali powiatowych prowadzących POZ fotolia.pl

Przyjęte priorytety wykorzystania funduszy unijnych w okresie 2014-2020 w sektorze ochrony zdrowia zakładają wsparcie przede wszystkim profilaktyki i podstawowej opieki zdrowotnej. Z funduszy unijnych resort zdrowia finansuje opracowanie piętnastu krajowych programów profilaktycznych. Ich wdrażanie także będzie finansowane z tego źródła (POWER). A polegać będzie na realizacji projektów współpracy pomiędzy ośrodkami specjalistycznymi a siecią podmiotów prowadzących podstawową opiekę zdrowotną. Sfinansowane zostaną badania przesiewowe, prace analityczne oraz akcje edukujące pacjentów.

Z pakietu piętnastu programów, zaplanowanych do przygotowania do końca przyszłego roku, finalizowane są prace nad trzema. Dotyczą one schorzeń onkologicznych, reumatoidalnych i naczyniowych. Prawdopodobnie na jesieni ogłoszone zostaną konkursy na wdrażanie tych programów. Kolejne konkursy zaplanowano na rok przyszły. Komitet monitorujący program Wiedza Edukacja Rozwój zaakceptował na ostatnim posiedzeniu 13 września fiszki ośmiu konkursów w ramach różnych specjalności. Nabory będą ogłaszane sukcesywnie, po przygotowaniu i zaopiniowaniu kolejnych programów przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Kluczowa współpraca specjalistów z lekarzami POZ

Wdrażanie programów profilaktycznych ma polegać na realizacji projektów łączących środowisko POZ z wiedzą wysokospecjalistycznych ośrodków i szpitalami ogólnymi. Beneficjentem dofinansowania będzie mogła być uczelnią lub instytut badawczy lub podmiot leczniczy. W przypadku tego ostatniego konieczne będzie spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, posiadanie umowy z oddziałem wojewódzkim NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie konkretnej specjalności, łącznie w rodzajach „leczenie szpitalne” i „ambulatoryjna opieka specjalistyczna”. Drugim warunkiem będzie zatrudnianie (bez względu na formę) co najmniej jednego pracownika naukowego, posiadającego co najmniej tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych. Warto dodać, że w programach profilaktycznych określony będzie rodzaj szpitali, które mogą realizować projekty badawczo-profilaktyczne w wybranej specjalności.

Beneficjent będzie musiał wykazać się podpisaniem umów o współpracy z kilkudziesięcioma podmiotami świadczącymi usługi POZ w zakresie działań profilaktycznych objętych wybranym programem. Zarówno projektodawca, jak i partnerzy nie będą mogli jednocześnie realizować podobnego regionalnego programu profilaktycznego.

Wysoka premia za partnerów

Przy ocenie projektów premiowane będzie partnerstwo wnioskodawcy z organizacją branżową POZ oraz przede wszystkim z organizacją społeczną (tzw. pacjencką), działającą w danej specjalności.

Pamietaj o wytycznych

Wszystkim zainteresowanym projektami współpracy podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej, szpitali i ośrodków specjalistycznych polecamy lekturę zmienionych wytycznych finansowania przedsięwzięć w sektorze ochrony zdrowia z EFS. O zmianie tych wytycznych piszemy w osobnym artykule.

Pt., 16 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża