Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO, rewitalizacja: poczekać z konkursami, by samorządy miały programy

RPO, rewitalizacja: poczekać z konkursami, by samorządy miały programy fotolia.pl

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego apeluje do zarządu województwa, jako instytucji zarządzającej regionalnym programem operacyjnym, by konkursy na projekty rewitalizacyjne ogłoszono, gdy miasta będą dysponowały nowymi programami rewitalizacji, zgodnymi z wymogami ustawowymi. Bowiem programy te będą podstawą do podejmowania działań rewitalizacyjnych oraz występowania z wnioskami o ich dofinansowanie. Problem wydaje się uniwersalny.
 
Rewitalizacja - ważna sprawa
 
Jak podkreślają lubuscy samorządowcy, w obecnym okresie funduszy unijnych na przedsięwzięcia rewitalizacyjne przeznaczono łącznie niemal 25 mld zł. Resort rozwoju oglosił specjalny konkurs na dofinansowanie przygotowania modelowych programów rewitalizacji miast (spośród 240 zgłoszeń wybrano 57). Wcześniej ministerstwo sfinansowało pilotażowe programy rewitalizacji Łodzi, Wałbrzycha i Bytomia. Oprócz tych dwóch rozwiązań, przygotowanie programów rewitalizacji finansowane jest przez Ministerstwo Rozwoju także pośrednio, poprzez regionalne programy operacyjne, z których ogłaszane są konkursy na przygotowanie lub aktualizację programów.
 
Na czerwiec nie zdążymy z programami
 
Ramy prawne wdrażania przedsięwzięć odnowy zdegradowanych obszarów określone zostały w ustawie o rewitalizacji, uchwalonej przez Sejm w październiku ubiegłego roku. Nakłada ona na samorządy obowiązek sporządzenia gminnego programu rewitalizacji, jako podstawy podejmowania przez lokalny samorząd przewidzianych ustawą działań. Procedura opracowania programu jest wieloetapowa i może trwać ok. siedmiu miesięcy. Co prawda, do roku 2023 samorządy mogą opracowywać programy w oparciu o ministerialne wytyczne, ale, jak podkreślają lubuscy samorządowcy, w tym przypadku procedura trwa niewiele krócej. Biorąc pod uwagę dwa-trzy miesiące na ocenę wniosków o dofinansowanie przygotowania programuz RPO oraz kolejnych kilka miesięcy na ich opracowanie, realnie oceniając miasta będą miały gotowe programy dopiero pod koniec roku. Tymczasem z harmonogramu lubuskiego RPO wynika, że już na czerwiec urząd marszałkowski zaplanował pierwszy konkurs na przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Przeznaczono na niego połowę alokacji na rewitalizację. W opinii lubuskich gmin, zdecydowana większość samorządów nie będzie do niego przygotowana. Stąd apel do zarządu województwa o przesunięcie konkursu na grudzień.
 
Źródło: stanowisko nr 4/2016 Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego z 16.03.2016
Czw., 28 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża