Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd obciążony sprawozdawczością, niech przynajmniej może z tego korzystać

Samorząd obciążony sprawozdawczością, niech przynajmniej może z tego korzystać fotolia.pl
Resort polityki społecznej przygotował uzupełnienie rocznego planu konkursów i projektów pozakonkursowych dla wdrażanych przez siebie działań Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W uzupełnieniu znalazł się m.in. opis konkursu oraz projektu pozakonkursowego dla działania 2.5 Skuteczna pomoc społeczna. Przedstawiciele środowiska samorządowego w komitecie monitorującym POWER zgłosili do projektu pozakonkursowego poprawki.
 
Konkurs zorientowany jest na rezultaty w postaci "usprawnień organizacyjnych w jednostkach pomocy społecznej, przez nakierowanie działań na poprawę obsługi". Ma objąć 80 jednostek, w których w wyniku wsparcia EFS nastąpi oddzielenie zadań związanych z prowadzeniem postępowania administracyjnego od wykonywania pracy socjalnej oraz świadczenia usług socjalnych. Konkurs ma być ogłoszony w II kwartale br., nabór wniosków zaplanowano na maj.
 
Z kolei założeniem projektu pozakonkursowego jest opracowanie i wdrożenie narzędzia agregowania, analizowania i monitorowania na poziomie krajowym danych pochodzących z oceny zasobów pomocy społecznej, przeprowadzanej na poziomie jednostek samorządu terytorialnego. Narzędzie ma być zarówno modelem teoretycznym, jak i rozwiązaniem informatycznym, opartymi o dane zbierane w systemie informacyjnym sektora pomocy, tzw. OZPS (Ocena Zasobów Pomocy Społecznej).
 
Przedstawiciel Związku Miast Polskich zwrócił uwagę, iż w fiszce projektu zapisano, że narzędzie informatyczne ma służyć agregowaniu, analizowania i monitorowaniu danych, ale na poziomie krajowym. Apelował, aby samorządy lokalne, które dostarczają danych do systemu także mogły korzystać z tego narzędzia. Do celów zarządczych. Tym bardziej, że samorządy przekazują również dane do systemu statystyki publicznej. Obciążenie obowiązkami sprawozdawczymi jest znaczne, samorządy dostarczają danych, ale nie mogą korzystać z wyników analiz. Przedstawiciele resortu odpowiedzieli, że są świadomi obciążeń JST. Poinformowali, że wprowadzane są obecnie zmiany systemu informacyjnego pomocy społecznej. Poza tym generowanie danych na poziomie lokalnym obecnie jest już możliwe. Dodano także, że w innym konkursie z działania 2.5 (wcześniej przyjętego przez KM POWER) przewidziano analizę lokalnych strategii rozwiązywania problemów społecznych.
 
Przedstawiciele Komisji Europejskiej zaproponowali, by wprowadzić do projektu zapis o o obowiązkowym sformułowaniu rekomendacji niezbędnych zmian legislacyjnych w ustawie o pomocy społecznej w zakresie nowego narzędzia.
 
Sprawa zakończyła się przyjęciem propozycji prowadzącego obrady komitetu, reprezentującego instytucję zarządzającą POWER, wiceministra rozwoju Pawła Chorążego, by zaakceptować pakiet fiszek przedstawionych przez ministerstwo polityki społecznej, w tym te dotyczące działania 2.5, ale warunkowo, do późniejszego wprowadzenia poprawek zgodnych z wnioskiem środowiska samorządowego.
Niedz., 27 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża