Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze dla samorządów na ochronę środowiska

Eurofundusze dla samorządów na ochronę środowiska fotolia.pl
Z poziomu krajowego niektóre samorządy będą mogły pozyskać pieniądze na przedsięwzięcia dotyczące szeroko pojętej ochrony środowisko. Źródłem są działania przewidziane w osi priorytetowej II Ochrona środowiska,w tym adaptacja do zmian klimatu, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dz. 2.1 Adaptacja do zmian klimatu, klęski żywiołowe

W ramach działania możliwe będzie opracowanie i aktualizacja dokumentów strategicznych (głównie w miastach pow. 100 tys. mieszk.); zadania służące osiągnięciu dobrego stanu wód; wsparcie ponadregionalnych systemów małej retencji; budowa lub remont urządzeń wodnych; prace przygotowawcze) zabezpieczenie obszarów szczególnie wrażliwych (wody opadowe w miastach, brzegi morskie); systemy wczesnego ostrzegania i wsparcie Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego; monitoring środowiska.
Wśród beneficjentów wymienia się m.in. JST i ich związki oraz jednostki organizacyjne.
 
Dz. 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi
 
W ramach działania o dofinansowanie będą mogły ubiegać się projekty kompleksowe (obejmujące wszystkie niezbędne elementy tzw. hierarchii postepowania z odpadami), jak i np. tylko instalacje do termicznego przekształcania odpadów. Ale projekty obowiązkowe tylko z załącznika inwestycyjnego do woj. planów gospodarki odpadam. Główną grupą docelową są mieszkańcy miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych oraz miast regionalnych i subregionalnych. Wśród beneficjentów wymienia się jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki i jednostki organizacyjne.
 
Dz. 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach (pow. 10 tys. RLM i do 10 tys. - na Mazowszu)
 
W ramach działania możliwe będzie finansowanie budowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków; wyposażenie aglomeracji w sieć kanalizacyjną; zagospodarowanie osadów ściekowych; w uzasadnionych przypadkach - działania związane z zaopatrzeniem w wodę (do 25 proc. wartości projektu) i kanalizacji deszczowej. Projekt musi wynikać z Krajowego Programu Oochrony Ścieków Komunalnych. Wśród beneficjentów wskazano jednostki samorządu i ich związki oraz jednostki org
 
Dz. 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna
 
W ramach działania możliwe będzie finansowanie kilkunastu różnych typów projektów. Samorządy będą mogły skorzystać z kilku z nich. Po pierwsze, przedsięwzięcia służące czynniej ochronie siedlisk przyrodniczych i gatunków zagrożonych na obszarach parków narodowych i Natura 2000 – w ramach kompleksowych projektów ponadregionalnych, leżących poza tymi obszarami; na podstawie dokumentów opracowanych zgodnie z ustawą  o ochronie przyrody. Po drugie, zniesienie lub ograniczanie barier dla przemieszczania się zwierząt, w szczególności między obszarami chronionymi, w tym obszarami sieci Natura 2000. Po trzecie, projekty szkoleniowo-edukacyjno-uświadamiające: aktywna edukacja dla grup zawodowych wywierających największy wpływ na przyrodę oraz projekty przyczyniające się do integracji różnych środowisk (m.in.: przedsiębiorców, organów administracji samorządowej, organizacji pozarządowych, przedstawicieli mediów), promujące wspólne inicjatywy nakierowane na współpracę i komunikację (platformy internetowe, warsztaty, publikacje); edukacja społeczności lokalnych na obszarach chronionych, w szczególności należących do sieci Natura 2000 i parków narodowych, w celu budowy świadomości nt. potrzeby oraz właściwych metod ochrony przyrody, jak również korzyści z dobrze zachowanej przyrody i krajobrazu.
 
Dz. 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego
 
Celem działania jest zwiększenie powierzchni terenów zieleni w miastach (parków, zieleńców) poprzez rekultywację bądź remediację terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych (włącznie z ich inwentaryzacją) oraz akwenów wodnych – w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Elementem przedsięwzięć może być docelowe zagospodarowanie, w tym mogły być nowe nasadzenia, czy utworzenie nowych akwenów. Możliwa jest także do sfinansowania dodatkowo infrastruktura sportowa (ogólnie dostępne boiska pokryte trawą, siłownie plenerowe, ścieżki pieszo-rowerowe ławeczki, kosze na śmieci, infrastruktura oświetleniowa.
 
Szczegółowe warunki dotyczące projektów w ww. działaniach znajdują się w dokumencie Szczegółowy opis osi priorytetowych do programu POIiŚ - TUTAJ.
Sob., 26 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża