Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: drogi lokalne, kiedy nabory wniosków?

Eurofundusze 2014-2020: drogi lokalne, kiedy nabory wniosków? fotolia.pl
Jednym ze źródeł pilnie wyczekiwanych przez samorządowców jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oprócz głównego zadania, jakim jest wsparcie dla przedsiębiorców rolnych, program w ramach komponentu tzw. małej infrastruktury będzie finansował również samorządowe projekty infrastrukturalnej. W tym inwestycje na lokalnych drogach.
 
Pozyskania dofinansowania będzie możliwe w ramach działania 7 Podstawowe usługi i odnowa miejscowości na obszarach wiejskich oraz jego poddziałania 7.2 Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii. Beneficjent, którym może być gmina lub powiat lub ich związki, może pozyskać do 3 mln zł przez okres realizacji programu.
 
Na jakie inwestycje pieniądze?
 
Według najnowszych informacji, gmina lub powiat będą mogły za to dofinasowanie wybudować lub zmodernizować w danej miejscowości odcinek drogi gminnej lub powiatowej, która po pierwsze łączy się z istniejącą siecią drogową, przy czym preferowane będą takie, które łączą się z drogą o wyższej kategorii. Po drugie, inwestycja powinna być zrealizowana na drodze prowadzącej do obiektu użyteczności publicznej, w którym świadczone są publiczne usługi (przedszkole, szkoła, przychodnia, itp.) lub na drodze łączącej takie obiekty z siecią dróg, ewentualnie skracającej dystans do nich. Takie inwestycje będą preferowane. Dodatkwym wyznacznikiem preferencyjnym jest skoordynowanie inwestychi drogowych z istniejącą lub planami budowy sieci szerokopasmowych. Tu chodzi o promowanie komplementarność działań inwestycyjnych i finansowania.
 
Preferencje dla terenów ubogich
 
Należy w tym miejscu dodać, że generalnie we wszystkich rodzajach małej infrastruktury preferowane będą projekty realizowane na terenie gmin ubogich. Punkty przyznawane będą tym gminom, w których dochód podatkowy w przeliczeniu na 1 mieszkańca kształtuje się na poziomie niższym niż średnia krajowa oraz tym, które wchodzą w skład powiatu o wskaźniku bezrobocia wyższym lub równym ze średnią w kraju. Wybór takich kryteriów uzasadniony jest z potrzebą wsparcia działań dotyczących włączenia społecznego i rozwoju obszarów ubogich.
 
Kiedy zostaną ogłoszene nabory wniosków?
 
Kryteria wyboru projektów w części ogólnokrajowej są już opracowane. Regionalne również. Brakuje jeszcze rozporządzenia ministra rolnictwa, ale, jak informuje resort, niebawem ma być gotowe. Uruchomienie działania ma odbyć się w sierpniu, więc prawdopodobnie pierwszych naborów w regionach można spodziewać się we wrześniu lub październiku.
Pt., 26 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża