Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: gospodarka odpadami – na co pieniądze, jakie kryteria?

Eurofundusze 2014-2020: gospodarka odpadami – na co pieniądze, jakie kryteria? fotolia.pl

Trzecie posiedzenie komitetu monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, w dniach 1-2 lipca, będzie istotne dla sektora gospodarki komunalnej, ważnego z punktu widzenia jednostek samorządu lokalnego. Komitet ma bowiem przyjąć kryteria wyboru projektów m.in. w gospodarce odpadami. Ten rodzaj projektów przewiduje działanie nr 2.2 w osi II programu PO IiŚ.
 
Na co pieniądze?
 
Szczegółowy opis osi priorytetowych przewiduje, że w ramach działania 2.2 dofinansowywane będą projekty przyczyniające się do rozwoju systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie gospodarki odpadami, mające na celu zastąpienie składowania innymi metodami, zgodnie z tzw. hierarchią sposobów postępowania z odpadami. Przewidziano finansowane zarówno projektów kompleksowych, obejmujących wszystkie niezbędne elementy hierarchii, jak i projektów obejmujących tylko wybrane elementy, brakujące w systemie regionalnym, np. tylko instalacje do termicznego przekształcania odpadów. 
 
Dla kogo wsparcie?
 
Wśród typów beneficjentów wymienia się m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne. Główną grupą docelową działania 2.2 są przede wszystkim mieszkańcy miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych oraz miast regionalnych i subregionalnych.
 
Jakie kryteria oceny?
 
Na etapie oceny formalnej ocenie podlegać ma, czy planowany do realizacji projekt zlokalizowany będzie w regionie gospodarki odpadami, w którym w wojewódzkich planach gospodarki odpadami uwzględniono komponent dotyczący termicznego przekształcania odpadów. Dotyczy to zarówno regionów gospodarki odpadami, w których już funkcjonuje instalacja do termicznego przekształcania odpadów, jak i regionów, w których budowa takiego typu instalacji jest dopiero planowana.
 
Wśród dziesięciu kryteriów merytorycznych pierwszego stopnia z najwyższą wagą znalazły się: relaca liczby mieszkańców w regionie gospodarki odpadami objętych instalacjami wytworzonymi dzięki realizacji przedsięwzięcia do liczby mieszkańców regionu; przewidziana w projekcie metoda przetwarzania odpadów (najwyżej punktowany recykling) oraz liczba frakcji odpadów komunalnych podlegających selektywnemu zbieraniu w PSZOK. Wśród pozostałych kryteriów merytorycznych znajdują się m.in. masa zagospodarowanych odpadów w ramach projektu (sumaryczna i z selektwnej zbiórki); odsetek przetworzonych odpadów kierowanych na składowiska (im niższy, tym wyżej punktowany) oraz dostępność PSZOK osiągnięta w wyniku realizacji projektu.
 
Projekt musi być umieszczony w planie inwestycyjnym wojewódzkiego planu gospodarki odpadami
 
Warunkiem dofinansowania przedsięwzięcia będzie jego uwzględnienie w planie inwestycyjnym wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, zatwierdzonym  przez resort środowiska. Do czasu uchwalenia i uzgodnienia planów będą mogły być finansowane jedynie inwestycje zapobiegania powstawaniu odpadów komunalnych, przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu, planowane do realizacji w regionach gospodarki odpadami, w których już funkcjonują lub będą funkcjonować instalacje do termicznego przekształcania odpadów komunalnych, sfinansowane z POIiŚ 2007-2013. 
 
Tylko w konkursie
 
Przewiduje się wybór projektów w procedurze konkursowej. Szczególna uwaga na etapie selekcji ma zastać skierowana na badanie stopnia osiągnięcia efektu ekologicznego wynikającego z celów dyrektyw. Podmiotem odpowiedzialnym za nabór i ocenę wniosków będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Alokacja na działenie 2.2 wynosi 0,9 mld euro.
 
Propozycja kryteriów, ich punktacja i wagi będzie przedmiotem obrad komitetu monitorującego.
 
Źródło: materiały dla członków KM POIiŚ
 
Pt., 19 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża