Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurofundusze 2014-2020: Polska-Białoruś-Ukraina

Eurofundusze 2014-2020: Polska-Białoruś-Ukraina fotolia.pl
Resort rozwoju regionalnego do 10 czerwca konsultuje projekt kolejnego programu współpracy transgranicznej. Tym razem Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Głównym celem programu jest wspieranie transgranicznych procesów rozwojowych na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy. Budżet programu to 175,8 mln euro z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Gdzie
 
Po polskiej stronie obszarem realizacji programu będą podregiony podzielone na dwie katergorie: główne i przyległe. Do pierwszej grupy należą: krośnieński i przemyski w województwie podkarpackim, białostocki, łomżyński, suwalski w województwie podlaskim, bialski i chełmsko-zamojski w województwie lubelskim oraz ostrołęcko –siedlecki w województwie mazowieckim. Do drugiej grupy podregionów zakwalifikowano: rzeszowski i tarnobrzeski w województwie podkarpackim oraz puławski i lubelski w województwie lubelskim. Finansowanie działań w projektach realizowanych częściowo poza obszarem Programu również będzie możliwe pod warunkiem, że: projekty te są niezbędne do osiągnięcia celów Programu i przynoszą korzyści dla jego obszaru; łączna kwota przydzielona w ramach Programu na działania poza jego obszarem nie przekroczy 20 proc. wkładu Unii na poziomie Programu.
 
Co
 
Dokument programowy wsparcia UE na rzecz współpracy transgranicznej EIS (2014-2020) przewiduje trzy cele strategiczne dla działań w ramach współpracy transgranicznej: (A) Promowanie rozwoju gospodarczego i społecznego w regionach po obu stronach wspólnej granicy; (B) Rozwiązywanie wspólnych wyzwań dotyczących środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa; (C) Promocja lepszych warunków i zasad zapewniających mobilność osób, towarów i kapitału.
 
Projekty finansowane z programu Polska-Białoruś-Ukraina mają odnosić się do czterech celów tematycznych i poświęconych im priorytetów inwestycyjnych:
  1. Promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego (CT3): Priorytet 1.1 Promocja lokalnej kultury i historii. Priorytet 1.2 Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego.
  2. Poprawa dostępności regionów, rozwoju trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych (CT7): Priorytet 2.1 Poprawa i rozwój usług transportowych i infrastruktury, Priorytet 2.2 Rozwój infrastruktury technologii informacyjno-komunikacyjnych.
  3. Wspólne wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony (CT8): Priorytet 3.1 Wsparcie dla rozwoju ochrony zdrowia i usług socjalnych; Priorytet 3.2 Podejmowanie wspólnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem.
  4. Promocja zarządzania granicami oraz zarządzanie bezpieczeństwem, mobilnością i migracjami (CT10): Priorytet 4.1 Wsparcie dla efektywności i bezpieczeństwa granic; Priorytet 4.2 Poprawa operacji zarządzania granicami, procedur celnych i wizowych.
Zainteresowanym polecamy stronę http://www.pl-by-ua.eu/pl .
Czw., 4 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża