Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowa wypłata dla diagnostów laboratoryjnych i ratowników medycznych

Dodatkowa wypłata dla diagnostów laboratoryjnych i ratowników medycznych fotolia.pl

Od 1 listopada br. dodatkowe wynagrodzenie związane z walką z Koronawirusem przysługuje również personelowi Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, Izb Przyjęć, zespołom ratownictwa medycznego oraz diagnostom laboratoryjnym.

Dodatkowe wynagrodzenie otrzymują już osoby zatrudnione w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, które spełniają łącznie wymienione kryteria: wykonują zawód medyczny, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Od 1 listopada 2020 roku dodatkowe wynagrodzenie przysługuje także osobom wykonującym: zawód medyczny w SOR lub izbach przyjęć, zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa oraz czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach umieszczonych na wykazie Ministra Zdrowia, zlokalizowanych w szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-2.

Dodatkowe wynagrodzenie otrzymają zarówno pracownicy medyczni zatrudnieni na umowę o pracę jak i na umowę cywilno-prawną. Od 1 listopada 2020 roku dodatek został podwojony i wynosi aktualnie 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednocześnie maksymalna kwota dodatku nie może być wyższa niż 15 tys. zł. Dodatkowe wynagrodzenie za listopad zostanie wypłacone w grudniu 2020 r.

Jak podkreśla NFZ, nie jest wymagane ewidencjonowanie czasu pracy konkretnego pracownika przy pacjentach z COVID-19. Taki obowiązek nie wynika z polecenia Ministra Zdrowia. Natomiast udzielanie świadczeń medycznych pacjentom z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 nie może być incydentalne.

Oznacza to, że sporadyczne wejście do tzw. strefy brudnej, nie jest podstawą do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. To do dyrektorów placówek medycznych będzie ostatecznie należała właściwa ocena, w oparciu o kryteria z polecenia, którzy pracownicy kwalifikują się do otrzymania dodatkowego świadczenia pieniężnego.

Źródło: NFZ

Pt., 4 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek