Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uczelnie i instytuty pomagają w walce z pandemią

Uczelnie i instytuty pomagają w walce z pandemią fotolia.pl

Instytuty Polskiej Akademii Nauk i polskie uczelnie włączają się do walki z pandemią COVID-19. Badacze wykonują testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Stworzyli też prototyp autorskiego testu, dzięki ich pracy ruszyła produkcja aparatu Ventil, który pozwala podłączyć dwóch chorych do jednego respiratora. Do szpitali trafiają środki ochrony osobistej przekazane przez laboratoria Instytutów PAN. Uczelnie także pomagają wielotorowo – począwszy od wolontariatu w szpitalach i punktach pobrań, szycie maseczek i konstruowanie medycznych przyłbic, po pobieranie osocza ozdrowieńców.

Osocze ozdrowieńców po COVID-19 pomaga w leczeniu chorych, często ratuje życie. Polskie uczelnie aktywnie angażują się w akcję pozyskiwania osocza osób, które wyzdrowiały.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie uruchomił Wolontariat Medyczny. Do pracy zgłosiło się już 300 chętnych studentów, którzy przygotowują się do prowadzenia wywiadów z dawcami osocza ozdrowieńczego.

Akademia Sztuki Wojennej - żołnierze, którzy przeszli COVID-19 i zakażenie SARS-CoV-2 oddają osocze.

Politechnika Gdańska uruchomiła akcję pomocy w pracy administracyjnej studentów dot. oddawania osocza, współpracując z trzema szpitalami.

W dobie pandemii potrzebne są rozwiązania, które pozwolą na testowanie jak największej liczby potencjalnie zakażonych SARS-CoV-2. Dzięki centrom diagnostycznym drive-thru i walk-thru przeprowadzanie testów na obecność możliwe jest właściwie w każdym miejscu – także dzięki pomocy uczelni.

Akademia Pomorska w Słupsku - studenci zaangażowani są w pomoc w funkcjonowaniu na terenie kampusu uczelni namiotu drive-thru i pobieranie wymazów.

Uniwersytet Gdański - od maja 2020 r. na terenie Uniwersytetu Gdańskiego funkcjonuje punkt Mobilne Centrum Testowe COVID-19 w formule WALK-THRU.

Podkowiańska Wyższa Szkoła Medyczna im. Zofii i Jonasza Łyko w Podkowie Leśnej - studenci odbywający praktyki zawodowe na V roku studiów, wspierają Domy Pomocy Społecznej poprzez częściową realizację praktyk w tych instytucjach.

Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej - studenci studiujący hybrydowo wykonują prace dla lokalnej społeczności w porozumieniu z władzami samorządowymi i MOPSem. Jednym z programów związanych z pomocą osobom w potrzebie, także w wyniku COVID 19, jest udział w programie odbierania żywności z lokalnych marketów, dzielenie jej na paczki i dostarczanie wskazanym rodzinom.

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej - na uczelni realizowanych jest szereg inicjatyw własnych związanych z trwającym stanem epidemii na terenie kraju. Działania te obejmują m.in. pomoc osobom starszym i przebywającym na kwarantannach.

Uczelnie i instytuty PAN prowadzą projekty badawcze i wdrożeniowe związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Akademia Sztuki w Szczecinie bierze udział w pracach badawczo-rozwojowych zwalczających skutki występowania COVID-19. Od lipca do września 2020 Akademia Sztuki uzyskała dofinansowanie i zrealizowała 2 projekty:

  • „Opracowanie innowacyjnego zestawu do wspomagania rehabilitacji w trybie zdalnym, ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji układu oddechowego i powikłań powodowanych przez wirus COVID-19” na kwotę 107 465,60 zł. Wynikiem prac jest prototyp składający się z aplikacji mobilnej, oprogramowania serwerowego z bazą danych i komponentów współpracujących z aplikacją, do przeprowadzania diagnostyki domowej: urządzenie do pomiaru ruchów klatki piersiowej, spirometr, urządzenie do pomiaru siły i częstotliwości zagryzania zębów.
  • „Zaprojektowanie i przygotowanie innowacyjnych prototypów kombinezonów ochronnych w kontekście działań prewencyjnych związanych z pandemią COVID-19” na kwotę 49 489,00 zł. W ramach projektu powstały 3 prototypy kombinezonu ochronnego, które w porównaniu do rozwiązań dostępnych na rynku charakteryzują się innowacją m.in. w zakresie zwiększenia oddychalności poprzez wprowadzenie innowacyjnych tkanin czy możliwością regulowania rozmiaru kombinezonu, podnosząc dzięki temu komfort pracy osób noszących kombinezon przez kilka godzin każdego dnia.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego - wyraził gotowość udostępnienia ERMOCYKLERA LABORATORYJNEGO na potrzeby diagnostyczne w ramach przeciwdziałania skutkom epidemii. Udzielił też wsparcia przy tworzeniu i obsłudze pierwszego w Polsce DRONOWEGO MOSTU POWIETRZNEGO, który został uruchomiony w Warszawie na trasie Stadion Narodowy - Szpital MSWiA. 17 listopada br. dronoid transportowy Hermes V8MT pokonał dystans 15 km, przenosząc próbki wymazowe na obecność COVID-19 do testów laboratoryjnych ze Stadionu Narodowego do Szpitala MSWiA.

Uniwersytet Gdański - Minister Edukacji i Nauki przekazał informację o przyznaniu UG dotacji w wysokości 4 mln złotych na adaptację infrastruktury dla potrzeb utworzenia na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed (Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) laboratorium z podwyższonym stopniem bezpieczeństwa (klasa BSL-3+). Laboratorium będzie zajmowało się badaniem wirusa SARS-CoV2.

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN - przyczynił się do zorganizowania przez prof. Urszulę Demkow Laboratorium Diagnostycznego COVID-19 na WUM. Oddelegowanych zostało m.in. kilku doktorantów, którzy uczestniczyli w przeprowadzaniu diagnostyki molekularnej.

Instytut Genetyki Człowieka PAN prowadzi Laboratorium Diagnostyki COVID-19. Zadaniem Laboratorium jest wspieranie jednostek służby zdrowia w walce z zagrożeniem związanym z koronawirusem. Pracownicy naukowi instytutu wykonują kilkaset testów dziennie metodą real time RT-PCR. Laboratorium jest wpisane na listę Laboratoriów COVID-19 prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia i jest podmiotem leczniczym.

Źródło: MNiSW

Wt., 24 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska