Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rok bez „dymka”

Rok bez „dymka” fotolia.pl

Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl i aktywny członek Obywatelskiej Koalicji „Tytoń albo Zdrowie” podsumowało pierwszy rok funkcjonowania  ustawy zakazująca palenia w miejscach publicznych. Uznało, iż obowiązujący zakaz palenia jest ogromnym sukcesem. Nowe prawo  przyczynił się do poprawy zdrowia zarówno klientów, jak i pracowników lokali, narażenie na bierne palenie znacznie spadło. Lokale gastronomiczne stały się miejscem atrakcyjniejszym dla turystów. Właściciele kawiarni i restauracji także pozytywnie ocenili zmiany. Zakaz palenia nie przyniósł zapowiadanych strat finansowych, a także pojawili się nowi klienci, którzy wcześniej unikali takich miejsc ze względu na dym tytoniowy.

TNS OBOP na zlecenie Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie ze środków Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych przeprowadziło badanie sondażowe mające na celu ocenę skuteczności wprowadzonego w życie w listopadzie 2010 r. zakazu palenia w miejscach publicznych i zakładach pracy. Ankiety zostały przeprowadzone w październiku zeszłego roku.

62 proc. Polaków popiera wprowadzenie całkowitego zakazu palenia, bez możliwości wydzielenia palarni, we wszystkich miejscach publicznych i zakładach pracy, w tym w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Wprowadzenie zakazu skłoniło część palących do rzucenia palenia. Około 11 proc. palących deklaruje, że z powodu zakazu podjęło próbę zaprzestania palenia lub zdecydowało się na całkowite zerwanie z nałogiem,  a kolejne 11 proc. znacznie ograniczyło liczbę  wypalanych papierosów. Głównym sukcesem zakazu palenia jest widoczna bardzo silna tendencja spadkowa narażenia na dym tytoniowy w zakładach pracy i lokalach gastronomicznych. W zakładach pracy narażenie spadło dwukrotnie, w barach, pubach i dyskotekach prawie trzykrotnie, w kawiarniach ponad czterokrotnie, a w restauracjach prawie pięciokrotnie.
Stowarzyszenie MANKO zleciło badanie  sondażowe, które miało na celu poznanie postaw turystów zagranicznych wobec palenia tytoniu w miejscach publicznych w Polsce. Zakaz palenia w miejscach publicznych to międzynarodowy standard. Z badań wynika, że zdecydowana większość turystów (71,1 proc.) popiera całkowity zakaz palenia, a ponad połowa respondentów  postrzega lokale z całkowitym zakazem palenia jako miejsca bardziej atrakcyjne.

Kolejnym krokiem powinny być dalsze zmiany legislacyjne i całkowity zakazu palenia w miejscach publicznych.  Tym bardziej, że jest  poparcie społeczne dla dalszych ograniczeń.

Źródło: lokalbezpapierosa.pl

Wt., 15 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna