Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Skontaktuj się z Sanepidem przez Internet

Skontaktuj się z Sanepidem przez Internet fotolia.pl

Na stronie gov.pl został udostępniony elektroniczny formularz za pomocą którego można skontaktować się z Państwową Inspekcja Sanitarną i zgłosić informacje związane z COVID-19.Kilka pierwszych dni działania formularza udowodniło, że wiele osób czekało na takie ułatwienie. Od momentu jego wdrożenia, czyli od 1 listopada, z tej możliwości skorzystało 5392 osób, z czego aż 1642 tylko w jeden dzień.

Do korzystania z formularza resort zachęca osoby, które mają dodatni wynik testu lub miały kontakt z osobą zakażoną i zależy im na możliwie najszybszej rozmowie z pracownikiem sanepidu. Nowy system daje także możliwość zgłoszenia informacji w imieniu innej osoby. Do wysłania formularza potrzebny jest profil zaufany, dzięki któremu potwierdzamy swoją tożsamość w Internecie.

Formularz można znaleźć na stronie GOV.pl/koronawirus w zakładce Kontakt. Formularz dostępny jest tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt

Pierwsze, co trzeba zrobić po zalogowaniu, to wybór powodu i rodzaju zgłoszenia. A te są następujące:

  • Jestem zakażony Koronawirusem (mam pozytywny wynik testu)
  • Miałem bezpośredni kontakt z osobą zakażoną Koronawirusem
  • Zgłaszam w imieniu osoby zakażonej Koronawirusem (która ma pozytywny wynik testu)
  • Zgłaszam w imieniu osoby, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną Koronawirusem

Jeśli wybierzesz pierwszą lub trzecią opcję (pozytywny wynik testu), system poprosi o uzupełnienie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca izolacji, itp.) oraz o podanie osób z bliskiego kontaktu. Po wyborze drugiej lub czwartej opcji (kontakt z osobą zakażoną), system poprosi o podanie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca kwarantanny, itp.). Zapyta też m.in. o to, czy znasz dane osoby z COVID-19, z którą miałeś kontakt.

Po wysłaniu zgłoszenia z daną osobą skontaktuje się pracownik właściwej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. 

Źródło: MC  

Czw., 5 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek