Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mazowsze: ponad 11 tysięcy uczniów weźmie udział w programie zapobiegania depresji

Mazowsze: ponad 11 tysięcy uczniów weźmie udział w programie zapobiegania depresji fotolia.pl

451 tys. zł samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na projekt mający na celu zapobieganie depresji wśród młodzieży. Program przewiduje spotkania młodzieży ze specjalistami w dziedzinie psychiatrii i zdrowia psychicznego. W projekcie udział weźmie ponad 11 tysięcy uczniów.

Szacuje się, że zaburzeń depresyjnych doświadcza 1 proc. dzieci w wieku przedszkolnym powyżej 2 i 3 roku życia, a w wśród dzieci w wieku 6-12 lat – 2 proc. Depresja dzieci i osób dojrzewających charakteryzuje się wysokim współczynnikiem współwystępowania innych zaburzeń. U 30-75 proc. dzieci i młodzieży doświadczających depresji rozpoznawane są jednocześnie zaburzenia lękowe. Zgodnie z Mapami Potrzeb Zdrowotnych, w 2019 r. w województwie mazowieckim udzielonych zostało ponad 5 tys. porad związanych z zaburzeniami nastroju oraz ponad 18,5 tys. porad dotyczących zaburzeń nerwicowych związanych ze stresem i postacią somatyczną.

W zajęciach wezmą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego. Będą odbywać się w 15-25 osobowych grupach, a przeprowadzą je doświadczeni psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy. Spotkania składają się z dwóch modułów. Pierwszy dotyczy depresji, drugi – samobójstw. Wśród omawianych zagadnień są m.in. rodzaje, objawy i leczenie depresji, motywy samobójstw, rozpoznawanie zachowań charakterystycznych dla osób planujących samobójstwo oraz skala obydwu problemów. Na omówienie tematów zaplanowano 3 godziny lekcyjne. 

Realizacją zadania zajmą się:

  •    Centrum Kompetencji Zawodowych „Moja Droga” Monika Figler;
  •    Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota;
  •    Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.;
  •    Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie;
  •    Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A.;
  •    Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Bemowo-Włochy;
  •    Warszawski Szpital dla Dzieci – Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej;
  •    Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

Projekt rozpoczyna się w listopadzie 2020 r. i potrwa do czerwca 2022 r. W związku z pandemią COVID-19 spotkania mogą odbywać się online.

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Wt., 3 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska